Dzūkiškos bulvinės bandos

Pasaulio virtuvė • 2018 m. Kovas 28 d.
Bulvinės bandos – labai populiarus valgis Dzūkijoje, tačiau jaunosios šeimininkės vis rečiau šiuo patiekalu pradžiugina savo šeimų narius. Bandoms kepti reikia geros duonkepės krosnies ir glėbio kaitrių, geriausia beržinių malkų.

Skaniausios bandos būna tada, kai bulvės tarkuojamos į medinį indą, o tarkė maišoma mediniu šaukštu. Be to, tikras bandas privalu kepti ne skardoje, o ant gerai išdžiovinto kopūstlapio. Jeigu kopūstų lapus džiovinsite po Žolinės (rugpjūčio 15 d.), tai bus blogai, jie niekaip nenusilups nuo iškepusios bandos, teks juos grandyti. Užtat geros šeimininkės skubėdavo kopūstlapių susidžiovinti kuo anksčiau.

Į tarkę dedama maždaug penktadalis išvirtų ir labai gerai sutrintų bulvių, tada bandos būna minkštos. Seniau tarkę gardindavo tik žiupsneliu druskos, tačiau geriau gyvenančios šeimininkės įmušdavo vieną ar du kiaušinius, įpildavo kelis šaukštus grietinės. Taip paruošta tarkė dedama ant kopūstlapio, suformuojama apvali banda ir medine liže šaunama į karštą krosnį. Beje, du trečdalius žarijų iš krosnies reikia greitai išimti, o padą kruopščiai nušluostyti pušine šluotele. Kai pirmoji banda pašauta, skubama pridaryti krosnies sklendę – taip taupoma kaitra. Krosnis gerai įkaista per 1,5 valandos. Jeigu trūks kaitros, bandos neiškeps, liks ištižusios. Krosnies kaitrumas tikrinamas laikraščio skiaute. Ją įmeta į bandoms paruoštą, nušluotą vietą. Jeigu popierius iškart užsidega, krosnis iškūrenta gerai.

Dzūkės dažniausiai kepa keturias bandas. Iš karto virtuvėje ir net kieme pasklinda nepaprastas kvapas. Gerai kepančios bandos turi čirškėti. Kepama apie vieną valandą, nepamirštant patikrinti, kad nepridegtų. Per tą laiką supjaustomi ir pakepinami spirgučiai iš nestipriai parūkytų lašinių. Taip pat paruošiamas grietinės padažas: į grietinę įdedama sviesto, truputį miltų ir viską maišant užverdama. Jeigu norima valgyti labai sočiai, prie bandų patroškinama paukštienos, triušienos arba išverdama kiaulės karka.

Štai, bandos jau iškepė. Jas traukia iš krosnies ir deda vieną ant kitos ir kelias minutes taip palieka, kad kopūstlapiai atšustų ir lengvai nusiluptų. Švariai nuvalius kiekvienos apačią, bandos supjaustomos vidutinio dydžio gabalais, juostelėmis ir rombais. Jie dedami į molinį arba emaliuotą puodą sluoksniais, kiekvieną sluoksnį gausiai užpilant anksčiau paruoštais spirgučiais ir grietinės padažu. Tada puodas uždengiamas ir dar 15–20 minučių pašaunamas į karštą krosnį.


Populiarūs straipsniai