Egzotiniai vaisiai: trumpas gidas, kad jie nebūtų tokie jau egzotiniai

Pasaulio virtuvė • 2019 m. Sausis 28 d.
Dar neįprasti, traukiantys akį savo ryškiomis spalvomis ir mažumu arba didumu egzotiniai vaisiai – puikus pasirinkimas žiemiškam vaišių stalui. 

Juk kaitros užauginti egzotiniai vaisiai dovanoja šaltųjų kraštų gyventojams vasaros prisiminimą, savo saldumu sušildo ir kūną, ir sielą. Pateikiame trumpą gidą apie kai kuriuos dar nelabai įprastus lietuvių virtuvėje vaisius. Sužinokite, kaip geriausiai vartoti dumplainius, kinkanus, pasifloras, kokosus, datules ir papajas. Malonių atradimų!

Kinkanai

Kinkanus galima vadinti miniatiūriniais apelsinais, nes jie atrodo panašiai į juos, tik yra ovalo formos ir labai maži – kone didesnės alyvuogės dydžio. Vaisiaus minkštimas pasižymi išraiškingu, aitroku skoniu. Už minkštimą saldesnė – kinkanų odelė, kuri yra valgoma. Taip pat valgomi yra ir šio vaisiaus kauliukai.

Dėl savo aitrumo ir saldumo derinio kinkanai puikiai papildo tiek saldžiuosius, tiek sūriuosius patiekalus. Prieš vartojimą vaisius kruopščiai nuplaukite, nuimkite kotelį ir supjaustykite, jeigu reikia. Odelę nulupti gali būti keblu, bet to ir nereikia – juk ji puikiai dera su aitroku minkštimo skoniu. Dar ne visai sunokusius kinkanus geriausiai panaudosite pagardindami karštuosius patiekalus. Taip pat galite juos išmirkyti cukraus sirupe ir naudoti desertams, ledams pagardinti, virti uogienę. Gerai sunokusiais vaisiais paskaninsite ir papuošite bet kurias salotas.

Pasifloros

Nors botanikai pasifloras labiausiai vertina dėl išraiškingų jų žiedų, kai kurių pasiflorų rūšių vaisiai yra valgomi ir vis drąsiau įtraukiami į lietuvių virtuves. Pasifloros dažniausiai būna kiaušinio dydžio su kieta geltona arba violetine žieve, kuri yra nevalgoma. Valgomos yra traškios jos sėklos, kurių kiekvieną supa gelsvas sultingas minkštimas.

Rinkitės sunokusias pasifloras – jas atskirsite iš grublėtos žievelės. Kuo daugiau grublėtumo, tuo pasiflora labiau sunokusi. Bet jeigu ji jau suminkštėjusi, vadinasi, yra pernokusi. Žalios pasifloros dar yra nesunokusios. Pasifloros pasižymi stipriu aromatu ir išraiškingu skoniu, tad patiekalui jų daug neprireiks. Pasifloras galite valgyti ir vienas – tiesiog perpjaukite pusiau ir valgykite šaukšteliu tiesiai iš žievelės dalių. Sėklos ir minkštimas dera salotose. Pasifloros yra sultingos, tad dažnai naudojamos iš jų išspaustos sultys, kurias išspausite minkštimą su sėklomis patrynę per sietelį. Šių vaisių sultimis gardinami kokteiliai, ledai, kremai, jogurtai, želė ir kiti desertai.

Papajos

Papajos auga ant medžių ir yra panašios į kriaušės formos melionus. Sunokusią papają atskirsite iš jos minkštumo – paspauskite ją pirštu: turėtų atsirasti duobutė, kuri greit išsilygins. Sunokusi papaja yra gintarinės, net oranžinės spalvos. Ant jos gali būti šiek tiek tamsesnių dėmelių. Kai prapjausite sunokusią papają, nenustebkite – kai kam jos kvapas yra nemalonus. Žalios spalvos papaja yra dar nesunokusi, tačiau tinkama vartoti kulinarijoje.

Kaip ir kitus egzotinius vaisius, papajas galima valgyti vienas. Perpjaukite išilgai, išimkite sėklas ir kabinkite jos minkštimą šaukštu. Tiesa, papajos yra labai saldžios, tad tropikų kraštų gyventojai jas mėgsta apšlakstyti citrinų sultimis ir net apibarstyti druska. Neišmeskite ir juodų papajų sėklų – sudžiovintas jas galite sumalti ir naudoti vietoje juodųjų pipirų, mat jos yra aštrokos. Nuluptas ir supjaustytas papajų minkštimas puikiai dera salotose su žuvimi, krevetėmis, mėsa. Dėl savo saldumo sunokusios papajos bus geras saldiklis trintiems kokteiliams, tyrėms. Žalios papajos minkštimą puikiai panaudosite troškiniams, virtą – kaip garnyrą.

Datulės

Datulės yra datulinės palmės brandinami vaisiai. Šios 3–7 cm ilgio ovalo formos uogos, priklausomai nuo rūšies, būna šviesiai rausvos arba geltonos spalvos. Išskirtinė jų savybė saldumas – džiovintose datulėse gali būti apie 75 proc. cukraus.

Datules galima valgyti be nieko – tiesiog apgraužiate kauliuką ir mėgaujatės tirštu datulių minkštimo saldumu. Jos yra puikus vieno kąsnio užkandžių pagrindas: tereikia išimti kauliuką ir įdaryti datulę. Jų saldumą neutralizuos minkštieji sūriai arba vytinto kumpio juostelės, kuriomis galima apvynioti datulę. Ne vieną nustebinsite datulėmis, įdarytomis migdolais arba graikiniais riešutais. Datulės gali būti puikus bet kurio deserto saldiklis: pyragų, sausainių, ledų ar natūralaus jogurto. Jomis „suklijuosite“ ir sveikuoliškus grūdų batonėlius, saldainius. Datulės gardžios sūriuose karštuose patiekaluose. Pavyzdžiui, Maroke sukapotomis datulėmis gardinami troškiniai su kuskusu.
datulės

Kokosai

Ne veltui Filipinuose kokosai vadinami „gyvenimo medžiu“, malajų kalba kokosas reiškia „tūkstančio panaudojimų medį“, o sanskrito kalba – „medį, kuris teikia viską, ko reikia gyvenime“. Visas riešutinio kokoso medis įvairiais gyvavimo etapais jo augimo teritorijose yra išmoningai panaudojamas, o jo vaisiai jau seniai yra žinomi ir kituose kraštuose. Kokosai būna jauni ir seni. Jauni kokosų riešutai yra kone tinklinio kamuolio dydžio ir žalios spalvos. Vakarų šalių parduotuvėse dažnai parduodami jau pašalinus žalią žievę, todėl atrodo balti. Jie garsėja kokosų vandeniu, kurio gausu riešuto viduje. Žaliame kokose minkštimo yra mažai – jis yra želės tekstūros. Subrendę kokosai yra gerokai mažesni už žalius, rudu plaušuotu paviršiumi. Juose yra mažai kokosų vandens, tačiau minkštimo – gerokai daugiau nei žaliuose.

Gastronomijoje dažniausiai vartojamas rudo kokoso minkštimas. Jis yra labai sotus, sodraus, salsvo, specifinio skonio. Dažniausiai džiovinamas, tarkuojamas. Iš subrendusio kokoso minkštimo tarkių galima išsispausti kokosų pieno, išskirti kokosų grietinėlę. Likusi sutarkuota dalis bus puikus daržovių ir mėsos (ypač vištienos) troškinių, sriubų, pudingų, sausainių, pyragų ingredientas. Taip pat sudžiovinti kokoso tarkiai pagardins bet kurį desertą, suteiks neįprasto skonio salotoms, sriuboms, troškiniams – tereiks jo užbarstyti ant patiekalo pabaigus gaminti. Kokosų pieną galite vartoti vietoje įprasto pieno kavai pagardinti, sriuboms, troškiniams, desertams.

Dumplainiai

Šiems vaisiams tiktų apibūdinimas – žavūs ir jaukūs, nes jie yra labai dekoratyvūs, dažnai asocijuojami su šventėmis. Ypač patrauklūs vaisius gaubiantys į popierių panašūs dumplainių apvalkalai. Šie saldžiarūgščiai, į mažus oranžinius pomidoriukus arba geltonąsias slyvas panašūs, vaisiai suteiks subtilių natų tiek desertams, tiek nesaldiems patiekalams. Dumplainiai pasižymi saldžiarūgščiu skoniu, tekstūra kiek primena pomidoriukus.

Dumplainių veislių yra labai daug: nuo dekoratyvių, kurių vaisiai nevalgomi, iki labai saldžių, kurie yra tinkami valgyti vieni. Maisto prekių parduotuvėse įsigysite salotoms, desertams ir net karštiesiems patiekalams tinkamų dumplainių. Juos galite susidžiovinti kaip razinas arba sušaldyti. Naudokite juos prie kruopų košių, uogienėms, džemams, pagardinti pyragus. Dumplainiai sušvelnins patiekalų saldumą arba pasaldins aštrius, sūrius patiekalus. Dėl savo įdomios išvaizdos patiekalų dekoravimui dumplainiai naudojami su visu apvalkalu. Valgytojai gali patys „atsidaryti“ dumplainio dėžutę ir gardžiuoti mažu, oranžiniu vaisiumi.


Populiarūs straipsniai