Prie kavos su Emanueliu Rykliu

Apie maistą • 2019 m. Gegužė 06 d.
Šimtai milijonų žmonių visame pasaulyje kiekvieną rytą pradeda kavos puodeliu. Apie meilę kavai ir jos vartojimo įpročius papasakojo kavos entuziastas, „Crooked Nose & Coffee Stories“ manufaktūros įkūrėjas, knygos „Tebūnie kava“ autorius Emanuelis Ryklys. 

Emanueli, kaip pats susidomėjai kava?

Kava visad buvo šalia. Mano tėvai vertino ir mėgo ruošti šį gėrimą namuose, tad, manau, tai natūraliai man persidavė. Nuo mažų dienų prisimenu šviežiai malamos kavos kvapą ir ramų puodelių barškėjimą. O kai prieš aštuonerius metus nusprendžiau sustabdyti savo dešimtmetį trukusią karjerą reklamos versle, tai kava man pasirodė pakankamai skanus pasirinkimas. Tiesa, tada neturėjau jokio verslo plano, o tiesiog intuityviai pradėjau daryti tai, kas, maniau, yra tinkama: mažais kiekiais skrudinti kavos pupeles iš įvairių pasaulio šalių, edukuoti žmones ir kurti originalius kavos produktus.

Kiek puodelių kavos reikia išgerti, kad galėtum save vadinti kavos žinovu?

Bijau žodžių ekspertas, žinovas, profesionalas. Gal dėl to, kad daugiau nei per septynerius metus, praleistus su kava, vis dar neišgėriau to reikiamo kiekio. O jei rimtai, su kava drąsiai pradėjau jaustis po penkerių darbo metų, kada atsirado ne tik lokalus nuolatinių gerbėjų ratas, bet ir pasaulyje buvo pripažinti keli mano sukurti kavos produktai bei iškilo susidomėjimas tarptautine kavos konferencija, kurią organizavome su kolegomis Vilniuje.

Kaip per pastaruosius dvidešimt metų pasikeitė kavos vartojimo įpročiai Lietuvoje?

Man atrodo, kad per šį laiką žmonės perėjo kelias kavos vartojimo stadijas. Visų pirma, su pirmais Nepriklausomybės metais atsirado daugiau tarptautinių kavos prekės ženklų ir daug kam žavesį sukėlė tokie patogumui (bet tikrai ne skoniui) dedikuoti sprendimai, kaip tirpi kava ar kapsulės. Taip pat daug kas pradėjo intensyviau keliauti ir, žinoma, atrado bei įsimylėjo Italiją, kuri nuo seno garsėja savo autentiška kavos kultūra. Tačiau paskutinius 2–3 metus kavos ruošimas tampa labiau gurmanišku ritualu. Daugelis vėl pradeda norėti kavą malti namuose, ramiai ją ruošti su savo mėgstamais įrankiais (kurių dabar išties daug), atkreipia dėmesį į pupelių kilmę bei skrudinimą.

Kokios kavos puodeliu pats pradedi rytą?

Man tiktų patarlė „batsiuvys be batų“. Namuose tikrai ne visada yra kavos, o jei ir yra, tai dažniausiai ką spėju pasigriebti iš savo kavos manufaktūros. Paprastai tai būna naujienos, kurias noriu ramiai įvertinti namų aplinkoje. Jas ragaujame kuo paprasčiau, tai yra tiesiog sumalę ir užpylę karštu vandeniu. Tokiu būdu atsiskleidžia kavos natūralumas.

Tiesiog užvirkite vandenį ir palaukite 2–3 minutes. Toks vanduo bus idealus ruošti kavą namuose.

Turi kavos manufaktūrą, rašai knygas, pasakoji žmonėms apie kavą jai skirtame festivalyje. Ar dar yra su kava susijusių sričių, kurias norėtum išbandyti?

Taip. Ką tik pasirodė mano rašyta pirma lietuviška knyga apie kavą „Tebūnie kava“. Ją, beje, taip pat galite rasti bei įsigyti didžiausiose „Rimi“. Knyga dedikuota visiems, kurie nori turėti pagrindinių žinių apie kavą ir ieško įkvėpimo. O savo „Crooked Nose & Coffee Stories“ manufatūroje nuolat žaidžiu ir eksperimentuoju su kava. Čia buvo sukurti: lietuviškų molinių kavos puodelių kolekcija, lietuviškas kavos įrankis, stautas su kava, viskio statinėje brandinta kava ir kiti produktai. Nors aktyviai darbuojuosi su kava daugiau nei septynerius metus, esu tikras, kad praskleidžiau dar tik nedidelę dalį kavos paslapčių. Ir nors dabar visas dėmesys bus nukreiptas į knygos pristatymą, tačiau naujiems produktams idėjų netrūksta, tik jų realizavimo dar reikės palaukti. Jei atvirai, nemėgstu kalbėti apie tai, ko dar nėra.

Kas tave patį vis dar sugeba nustebinti kavos pasaulyje?

Nesibaigiantis skonių spektras bei sutinkamų entuziastų skaičius. Šie abu dalykai mane išties motyvuoja mėgautis kava toliau.

Kokios kavos pupelių rūšys pasaulyje yra labiausiai paplitusios ir kaip skiriasi jų skonis?

Pasaulyje yra populiarios ir komerciškai pasiteisinusios dvi kavos rūšys – arabika ir robusta. Arabikos parduodama beveik dvigubai daugiau ir ši rūšis vertinama dėl savo subtilaus ir plataus skonio spektro. Tačiau ši kavos rūšis yra itin lepi ir bijanti bet kokių gamtos pokyčių. Su arabika reikia kantrybės, atidumo, atitinkamo aukščio virš jūros lygio, drėgmės, šilumos, apsaugos nuo kenkėjų. Tuo tarpu robusta yra daug atsparesnė, auganti daug paprastesnėmis sąlygomis ir derlingesnė. Visgi jos skonis ženkliai įkyresnis ir piktesnis. Be to, ji turi dvigubai daugiau kofeino nei arabika. Lietuvoje tikrai nėra daug robustos fanų, tuo tarpu Italijoje normalu gerti mišinius, kuriuose yra daugiau nei pusė robustos. Ir tai yra kultūriniai bei gastronominiai skirtumai. Lietuvoje mes paprastai norime švelnesnio, saldesnio, ramesnio skonio, o pietinėse šalyse kava turi smūgiuoti ne tik ryškiu skoniu, bet ir kofeino doze. Mano nuomone, tai nei gerai, nei blogai, jei žinome, ko norime patys.

Į kokius kriterijus rekomenduotum atkreipti dėmesį renkantis kavą namams?

Visų pirma, kreipčiau dėmesį į kilmę. Saldesnė ir mūsų kontekste klasikinio skonio kava bus iš Amerikos šalių – Brazilijos, Kolumbijos, Peru, Salvadoro, Gvatemalos ir panašių kraštų. Gaivi vaisių, uogų aromato kava atkeliaus iš Afrikos – Kenijos, Etiopijos, Ruandos, Tanzanijos, Kongo Demokratinės Respublikos ir pan. O tvirtesnė, pikantiškesnė ir kiek kartesnė kava mus pasiekia iš Azijos šalių: Indonezijos, Papua Naujosios Gvinėjos, Tailando ir pan.

Kokią įtaką kavos skoniui turi indas, iš kurio ji geriama?

Šiuo atveju siūlyčiau turėti tiesiog sau malonų ir mėgstamą keraminį puodelį. Popierius ar plastikas išties paveiks ir pakeis skonį, tad tikrai nerekomenduočiau rinktis vienkartinių indų, net jei ir labai skubate. Jei visgi jūsų dienotvarkė beprotiška ir kavai užsakyti turite tik penkias minutes, įsigykite daugkartinius termopuodelius. Jų dabar apstu, o ir nepalikdami šiukšlių jausitės daug geriau.

Kokį vieną mitą apie kavą dabar pats norėtum ir galėtum paneigti?

Kad kavą reikia plikyti verdančiu vandeniu, nes kitaip nepritrauks. Kavai reikia karšto vandens, kurio temperatūra siekia apie 90–95 °C, o verdantis sudegina nemažą dalį subtilaus skonio. Tiesiog užvirkite vandenį ir palaukite 2–3 minutes. Toks vanduo bus idealus ruošti kavą namuose.


Pasiūlyk netikėtą kavos ir maisto derinį. Gal turi kokį slaptą ginklą, kuris visus nustebintų?

Mano mėgstamiausias derinys yra švelniai skrudinta Kenijos kava, ruošiama kavinuke su filtru ir geriama kartu su brandintu karvės sūriu bei juoda duona. Į tai galima žiūrėti kaip į gurmanišką derinį, nes Kenijos kava kartais išties artima raudonajam vynui, tačiau kartu tai yra tarsi dekonstruotas sumuštinis – duona, sūris ir pomidoras. Pomidoras, nes Kenijos kavos rūšys labai dažnai turi slyvinių pomidorių skonio natų. Išbandykite!

Ir pabaigai vienas trumpas klausimas tavo fantazijai. Su kokia asmenybe labiausiai norėtum išgerti puodelį kavos?

Jei tik būtų tokia galimybė, norėčiau teleportuotis į ankstyvajį „Twin Peaks“ serialą ir tyliai pasėdėti prie kavos stalelio kartu su agentu Deilu Kuperiu, vyšnių pyragu ir velniškai geru kavos puodeliu.



Populiarūs straipsniai