Pelėsinių sūrių istorija

Apie maistą • 2021 m. Gruodis 16 d.
Galima drąsiai teigti, kad maisto gerbėjai Lietuvoje jau prisijaukino pelėsinius sūrius. Nors dar prieš kelis dešimtmečius neįprasto skonio ir ne kiekvienam priimtino kvapo delikatesai vis dar buvo egzotika, šiandien jie nebestebina nieko. Visgi jų istorijos – visada įdomios, o keli naudingi patarimai pravers ieškantiems naujų potyrių.
 

Šiuo metu parduotuvių lentynose galima sutikti daugybę šio pieno produktų rūšių. Lietuvoje populiarias pelėsinių sūrių rūšis galima susiskirstyti į dvi pagrindines grupes – sūriai su baltuoju arba mėlynuoju pelėsiu. Žymiausi iš baltųjų – bri ir kamamberas. Pagal kilmės regioną šiaurės Prancūzijoje pavadintas bri gimtojoje šalyje dažnai vadinamas sūrių karaliumi – dar VIII amžiuje rašytiniuose šaltiniuose minėtas sūris nesunkiai rado vietą tiek ant valstiečių, tiek ant didikų stalų. Švelnaus skonio ir kreminės tekstūros skanėstas dera su vaisiais ir uogomis, gali tapti salotų ingredientu, o patiektas su medumi – gardžiu desertu.

Patarimas

Jei šildysite bri, palikite plutelę. Ji pasitarnaus kaip indas, kuriame sūris suminkštės, tačiau neišbėgs per kraštus.

KAMAMBERTAS

Gerokai jaunesnis bri giminaitis. Šis sūris XVIII amžiuje atsirado visiškai atsitiktinai – Prancūzijos revoliucijos metais vieno Normandijos kaimo ūkininkė per suirutę užmiršo pasirūpinti sūriais, kurie apsitraukė baltojo pelėsio plutele. Šį sūrį itin mėgo šalies imperatorius Napoleonas III – būtent jis ir pakrištijo tokiu vardu. Kamamberas nuo vyresnio pusbrolio bri skiriasi nedaug – abu gaminami iš karvių pieno, tačiau pirmojo skonis bei aromatas yra šiek tiek sodresnis ir intensyvesnis. Todėl jis puikiai tinka gardinti sriubas.

Sūriai su mėlynuoju pelėsiu pasižymi platesne kilmės geografija ir didesne skonių bei aromatų gausa. Seniausiai žinomas rokforas, kuris istoriniuose šaltiniuose pirmąkart paminėtas dar 79-ais mūsų eros metais. Prancūzai itin saugo avių pieno produkto, kuris kelis mėnesius brandinamas tamsiose olose, tradicijas. Šis riebus sūris – išraiškingo skonio ir švelnios tekstūros, todėl paskanins salotas, makaronų patiekalus ar bulvių gratinus.

Išbandykite marinuotą kamamberą:

Atskirkite sūrį nuo plutelės, supjaustykite skiltelėmis ir kartu su svogūnais, česnakais, aitriąja paprika ar kitomis pasirinktomis daržo[1]vėmis sudėkite į stiklainį su aliejumi ir savaitę laikykite šaldytuve.

Patarimas

Pjaustydami rokforą stenkitės nesuardyti pelėsio struktūros – kitu atveju galite sugadinti sūrio skonį.

GORGONCOLA

Nuo XI amžiaus šalia Milano gaminamu sūriu iš nenugriebto karvių pieno. Kaip ir kiti žymūs pelėsiniai sūriai, gamybos metu jis smaigstomas specialiais metalo strypais – taip sukuriami oro kanalai, kuriais plinta pelėsis. Gorgoncolos ritės išsiskiria dydžiu – viena sveria apie 12 kilogramų! Patarimas.

Patarimas

Gorgoncolą būtinai laikykite šaldytuve, prieš tai suvynioję į sviestinį popierių ar aliuminio foliją, o tada dar įdėję į plastikinį maišelį ar dėžutę. Tai leis sutramdyti aitrų sūrio kvapą.

STILTONAS

Didžiosios Britanijos sūrininkai irgi turėtų savų argumentų, kalbėdami apie kokybišką pelėsinį sūrį iš karvių pieno. Jų cilindro formos stiltonas ne veltui vadinamas aristokratu – gaminamas vos trijose grafystėse ir pasižymi tvirta tekstūra bei ryškiu charakteriu. Konservatyvūs britai teigia, kad skaniausias jis – vienas, tačiau šalia dera krekeriai, džiūvėsėliai, salyne taip mėgstami vaisių džemai.

Patarimas

Dėl tvirtos tekstūros stiltoną galite užšaldyti ir laikyti šaldiklyje net iki trijų mėnesių.

MENAS DERINTI

Pelėsiniai sūriai išsiskiria skonių bei kvapų gausa. Leiskite jiems dar geriau atsiskleisti – pasirinkite vienas kitą papildančius sūrių ir kitų maisto produktų bei gėrimų derinius.

DATULIŲ IR APELSINŲ ČATNIS

lengvas | 600 g | 2 val. 50 min.

3 apelsinai

250 g datulių

2 obuoliai

200 g rudojo cukraus

2 šaukšteliai šviežio tarkuoto imbiero

150 ml baltojo vyno acto

½ šaukštelio druskos

  1. Obuolius nulupkite, supjaustykite ketvirčiais, pašalinkite sėklytes, tada supjaustykite plonais griežinėliais. Apelsiną nulupkite, supjaustykite mažais gabalėliais, nuimkite plėveles. Iš datulių išimkite kauliukus, supjaustykite mažais gabalėliais.
  2. Į puodą sudėkite visus produktus, užvirkite, kaitrą sumažinkite ir virkite retkarčiais pamaišydami apie 2,5 valandos, kol čatnis ims tirštėti.
  3. Nuimkite puodą nuo kaitros, leiskite pravėsti 20 minučių. Išpilstykite datulių ir apelsinų čatnį į stiklainius.
  4. Čatnio skonis bus dar geresnis, jei jį palaikysite šaltai kelias savaites.

ANANASŲ IR ABRIKOSŲ PAGARDAS SU GARSTYČIOMIS

lengvas | 700 g | 1 val. 25 min.

200 g džiovintų abrikosų

250 ml vandens

½ ananaso (apie 600 g)

2 šaukštai grūdėtųjų garstyčių

150 ml greipfrutų sulčių

300 g cukraus

  1. Puode užvirkite vandenį, suberkite susmulkintus abrikosus. Kaitrą sumažinkite, puodą uždenkite ir virkite apie 15 minučių, kol abrikosai suminkštės, o vanduo beveik išgaruos.
  2. Į puodą suberkite susmulkintus ananasus, cukrų, supilkite išspaustas iš greipfrutų sultis, sudėkite garstyčias. Viską pavirkite ant mažos kaitros apie 1 valandą. Masę sutrinkite.
  3. Gautą pagardą patiekite prie sūrių.

KERTUOČIŲ IR MANGŲ DŽEMAS

lengvas | 4 asm. | 50 min.

2 kertuočiai

2 mangai

¼ ananaso

4 apelsinai

1 žalioji citrina

cukrus (toks pat kiekis kaip ir tyrės)

  1. Smulkiai supjaustykite ananasą, mangus ir kertuočius. Nutarkuokite apelsinų žieveles, išpjaukite minkštąją dalį, svarbu, kad nebūtų baltų plėvių. Nutarkuokite žaliosios citrinos žievelę ir išspauskite citrinos sultis.
  2. Į puodą sudėkite paruoštus vaisius, citrusų žieveles, supilkite sultis ir pavirkite ant vidutinės kaitros apie 20 minučių.
  3. Vaisių tyrę pasverkite. Atsverkite tokį pat kiekį cukraus.
  4. Supilkite į puodą vaisių tyrę ir suberkite cukrų. Maišydami virkite apie 10 minučių, kol cukrus ištirps. Džemas turi gautis tirštas.
  5. Džemą supilstykite į indelius. Patiekite prie sūrių.

RIEŠUTŲ PAGARDAS

lengvas | 450 g | 10 min

50 g migdolų

100 g pistacijų

50 g graikinių riešutų

100 g anakardžių

1 raudonoji paprika

3 šaukštai citrinos sulčių

1 skiltelė česnako

½ šaukštelio druskos

4–6 šaukštai vandens

keli baziliko lapeliai

šakelė šviežio čiobrelio

pipirų pagal skonį

  1. Pistacijas išlukštenkite. Virtuviniu kombainu sutrinkite riešutus, papriką, česnaką, prieskonius, žoleles su citrinos sultimis iki vientisos masės. Patiekite prie sūrių.

KINKANŲ DŽEMAS

lengvas | 500 g | 1 val.

300 g kinkanų

300 g cukraus

250 ml vandens

125 ml citrinos sulčių

1 šaukštelis imbierų miltelių

1 cinamono lazdelė

4–5 gvazdikėliai

½ šaukštelio druskos

  1. Į prikaistuvį suberkite susmulkintus kinkanus, cukrų, prieskonius, supilkite vandenį ir citrinos sultis. Viską sumaišykite ir palikite pastovėti 15 minučių.
  2. Puodą dėkite ant kaitros, maišydami virkite apie 30 minučių. Džemas turi sutirštėti.
  3. Išimkite cinamono lazdelę ir gvazdikėlius. Leiskite džemui atvėsti, supilstykite į sterilizuotus stiklainius. Laikykite kinkanų džemą šaldytuve.
  4. Kinkanų džemas tinka prie sūrio, vaisių, skrebučių.

ALYVUOGIŲ MIRKALAS

lengvas | 400 g | 15 min.

150 g juodųjų alyvuogių be kauliukų

150 g žaliųjų alyvuogių be kauliukų

120 ml alyvuogių aliejaus

2 skiltelės česnako

2 šaukštai kaparėlių

3 šaukštai tarkuoto kietojo sūrio

½ šaukštelio raudonėlio

1 šakelė rozmarino

2 šakelės čiobrelių

druskos ir pipirų pagal skonį

  1. Česnaką susmulkinkite. Nuo rozmarino ir čiobrelių šakelių nuimkite lapelius ir sukapokite.
  2. Alyvuoges, česnaką, kaparėlius, sūrį, raudonėlį sudėkite į virtuvinį kombainą ir sutrinkite.
  3. Suberkite rozmarinus, čiobrelius, pagardinkite druska ir pipirais. Mirkalą išmaišykite ir patiekite prie sūrių.

SKANAUS!


Populiarūs straipsniai