Kepinių klasika – išbandykite rudeniu kvepiantį obuolių pyrago receptą

Apie maistą • 2021 m. Rugsėjis 03 d.
Obuolių pyragas – bene labiausiai lietuvių pamėgtas klasikinis desertas, kepamas užderėjus gausiam vasaros derliui. Cinamono ir keptų obuolių aromatas suteikia jaukumo bei šilumos net ir niūriausiems rudens vakarams. Obuolių pyrago receptų yra šimtai, tad atrasti gardžiausią – nelengvas iššūkis. Anot „Rimi“ sveikatai palankios mitybos konsultantės, gydytojos dr. Editos Gavelienės, nors pyragais, kaip ir bet kuriais kitais desertais, reikėtų mėgautis saikingai, juos galima įtraukti į nekasdienės mitybos racioną. Svarbiausia – pasirinkti kokybiškus produktus, pavyzdžiui, išbandyti skirtingas miltų rūšis, kurios praturtins kepinius naudingomis medžiagomis ir paįvairins skonį.
 

Miltai – viena pagrindinių pyragų sudėtinių dalių. Dažniausiai jie gaminami permalant grūdus, tačiau gali būti pagaminti ir iš grikių, riešutų, ankštinių daržovių ar net sėklų. Miltinių gaminių vertingumas sveikatos prasme, pasak gydytojos dietologės E. Gavelienės, priklauso nuo to, iš kokių miltų pagaminamas patiekalas.

„Vertinant miltus pagal maistingumą, vertingiausi yra viso grūdo miltai. Tačiau kuo įvairesnius miltus naudosime, tuo ir mūsų racionas bus turtingesnis“, – sako specialistė.

Miltų asortimentas parduotuvių lentynose – ypač platus, todėl išsirinkti tinkamiausius ir maistingiausius miltus galima atsižvelgus į jų žymėjimą. Ant pakuotės nurodytos raidės leis identifikuoti miltų glitimo kiekį – kuo pirmiau jos yra pagal abėcėlę, tuo miltuose glitimo kiekis bus didesnis. Taip pat – šalia raidės nurodomi skaičiai, pasakantys miltų peleningumą. Įprastai šis skaičius svyruoja nuo 400 iki 1800 gramų. Didesnis skaičius parodo, kad miltuose išlikę daugiau naudingų medžiagų. Taip pat šis skaičius nurodo ir miltų spalvą. Kuo skaičius mažesnis, tuo miltai bus baltesni.

Kalbėdama apie miltinius patiekalus, gydytoja dietologė pabrėžia, kad jų nereikia visiškai atsisakyti:

„Miltiniai patiekalai – energijos šaltinis. Kalbant apie maistinių medžiagų kiekius, tai – kompleksiniais angliavandeniais turtingas produktas. Tinkamai pasirenkant miltus, juose gausu ir skaidulų, ir mikroelementų, ir B grupės vitaminų, cinko, seleno bei magnio. Taip pat – skirtingos miltų rūšys gali iš esmės pakeisti kepinio struktūrą ar net skonį.“

Nors aukščiausios rūšies miltų, kuriuos dažnas naudoja kepiniams, maistingumas dėl gamybos metu pašalinamos luobelės yra mažesnis, neturėtume bijoti ir jų.

„Kartu su išorine grūdo dalimi pašalinama daug naudingų medžiagų, tačiau aukščiausios rūšies miltai, dėl savo purumo, puikiai tinka šventiniams kepiniams“, – sako E. Gavelienė.

Kepiniams namuose gydytoja dietologė pataria turėti bent kelias skirtingas miltų rūšis ir, atsižvelgiant į tai, kokio rezultato norisi, drąsiai mėginti visas ieškoti labiausiai patinkančių skonių. Tuo tarpu „Rimi“ kviečia išbandyti gardų ir kvapnų kvietinių miltų obuolių pyrago receptą, kuriuo ilgais rudens vakarais galėsite palepinti save bei savo artimuosius.

Obuolių pyragas

vidutinis | 12 asm. | 1 val. 35 min.

Ingredientai tešlai:

240 g kvietinių miltų

140 g sviesto

2 kiaušinių tryniai

4 šaukštai šalto vandens

Žiupsnelis druskos

Ingredientai įdarui:

2 kg obuolių

200 g rudojo cukraus

Šaukštelis druskos

2 šaukšteliai cinamono

1 citrina

2 šaukštai kukurūzų krakmolo

70 g sviesto

Ingredientai viršutiniam sluoksniui:

1 šaukštas cukraus

1 kiaušinis

Vanilinis plombyras

Gaminimo eiga:

  1. Persijokite kvietinius miltus ir druską. Įdėkite supjaustytą sviestą ir gerai išminkykite rankomis.
  2. Atskirame dubenyje muškite kiaušinių trynius ir įpilkite vandens. Pamažu supilkite plakinį į sausus ingredientus ir maišykite, kol susidarys vientisa masė.
  3. Tešlą minkykite ant švaraus paviršiaus, kol ji bus lygi. Suformuokite tešlos kepalą, apvyniokite jį plėvele ir palaikykite šaldytuve bent 30 minučių. Kol tešla vėsta, paruoškite įdarą.
  4. Įdarui skirtus obuolius nulupkite ir supjaustykite smulkiais griežinėliais. Sudėkite į dubenį, įpilkite rudojo cukraus, druskos, cinamono, citrinos sulčių ir įberkite kukurūzų krakmolo. Viską gerai išmaišykite ir leiskite pastovėti bent 30 minučių. Įkaitinkite orkaitę iki 200° C.
  5. Kepimo formos paviršių pabarstykite miltais. Iškočiokite maždaug 3 cm storio tešlą. Jei atsiranda įtrūkimų, suklijuokite juos drėgnais pirštais. Puse suformuotos tešlos padenkite kepimo formą. Likusi dalis bus skirta uždengti pyragą.
  6. Pamažu dėkite obuolius ant tešlos, kad jie būtų kuo arčiau vienas kito. Supilkite ir sultis, kurios liks dubenyje. Tolygiai paskirstykite visus obuolius.
  7. Ant viršaus uždėkite likusią tešlą, sujungdami ją su apatinės dalies kraštais. Peiliu atsargiai įpjaukite viršutinės tešlos vidurį, kad nugaruotų pyrago viduje susidaranti drėgmė.
  8. Prieš kepdami pyragą, jo viršų patepkite kiaušinio ir cukraus plakiniu. Kepkite apie 40-45 minutes, kol gražiai paruduos. Leiskite pyragui gerai atvėsti, patiekite su plombyriniais ledais.

Populiarūs straipsniai