Internete rasta maisto planavimo idėja Laurai Mazalienei padeda sutaupyti: itin naudinga turintiems vaikų

Apie maistą • 2022 m. Birželis 16 d.
Išmesdami mažiau maisto galime sutaupyti ne tik pinigų, bet ir Žemės resursų – pasaulyje išmetama net trečdalis maisto. 

Prekybos tinklas „Rimi“ birželį paskelbė aplinkosaugos mėnesiu ir skatina mažinti maisto švaistymą. Anot įmonės socialinės atsakomybės strategijos ir vystymo vadovo Liudviko Aleliūno, prie problemos sprendimo gali prisidėti ir kiekvienas, ieškodamas būdų kūrybiškai suvartoti šaldytuve esančius produktus. Žurnalistė, verslininkė, trijų vaikų mama Laura Mazalienė sako, kad į erdvų šaldytuvą sudėlioja produktus taip, kad tik atidarydami dureles juos matytų, o šaldiklyje yra vietos užšaldyto maisto likučiams – šeima stengiasi nieko neišmesti.

Aiškus visos savaitės meniu

Kadaise internete L. Mazalienė pamatė maisto planavimo lentelės pavyzdį, kuriuo sėkmingai naudojasi iki šiol. Standartinio popieriaus lapo kairėje pusėje ji surašo, kokius patiekalus labiausiai mėgsta šeima, o dešinėje susibraižo langelius pagal maisto produktų grupes ir juos prieš apsipirkimus užpildo. Lentelėje visada matyti, ko šaldytuve yra ir ko trūksta, kokią prekių kategoriją reikia papildyti, kad būtų produktų mėgstamiausiems patiekalams. Trijų vaikų mama tikina, kad toks būdas padeda ne tik sutaupyti apsiperkant, bet ir gyventi tvariau, nes mažiau maisto išmetama.

„Tokią lentelę užtenka nusibraižyti kiekvienam metų sezonui ir keisti, atsižvelgiant į kintantį asortimentą. Geriau jau vieną vakarą pasukti galvą, bet susidėlioti aiškų visos savaitės meniu. Vaikai mėgsta skirtingus patiekalus, bet stengiamės dažniau gaminti tai, kas patinka mums visiems – tarkime, grikius su daržovėmis. Prieš apsipirkimą pasižiūriu, ko trūksta ir prie šio patiekalo, daržovių langelyje įrašau, kad reikia, pavyzdžiui, morkų ir cukinijų. Stengiamės valgyti kokybiškus ir sveikatai palankius produktus, todėl mėgstame daržovių, vaisių ir uogų įvairovę“, – pasakoja Laura.

L. Aleliūnas priduria, kad namie likusius vaisius ar uogas taip pat galima termiškai apdoroti ir gaminti įvairias uogienes, džemus ar kompotus. Be to, maisto likučius galima ne tik šaldyti, bet ir vakuumuoti,džiovinti ar liofilizuoti. Paprastesni būdai – kepti įvairius kepinius ar trinti kokteilius.

Tiesa, sutaupyti galima ir parduotuvėse ieškant gerų kainos pasiūlymų. Pavyzdžiui, „Rimi“ neseniai pasiūlė galimybę įsigyti neidealiai atrodančius, tačiau kokybiškus ir saugius vartoti vaisių ir daržovių rinkinius įsigyti už itin žemą kainą. Rinkinius įsigyjantiems pirkėjams L. Aleliūnas rekomenduoja juos suvartoti ar užšaldyti per 1-2 dienas. „Pirkėjai dažnai ieško idealiai atrodančių vaisių ar daržovių – į šalį lieka nustumti vos pažeisti, nesimetriški ar turintys mažą dėmelę. Tačiau ir ne taip tobulai atrodantys vaisiai yra naudingi sveikatai bei skanūs, tereikia juos greitai suvartoti ar nupjauti pažeistą dalį. Taigi, norime suteikti paskutinį šansą įsigyti vaisių ir uogų už tikrai palankią kainą ir taip prisidėti prie maisto nešvaistymo“, – sako L. Aleliūnas.

Tėvų problema – vaikų apetito pokyčiai

Vaikų apetitas – net ir kelias atžalas jau užauginusiems tėvams galvos skausmą keliantis klausimas. Mazalų šeimoje taip pat pasitaiko apetito pokyčiai – kartais vaikai maistą suvalgo kosminiu greičiu, o kartais būna sotūs po vieno kąsnio. Tokius atveju Laura siūlo vaisius užšaldyti. „Aš tiesiog gražiai nupjaunu nukąstą vaisiaus dalį, supjaustau jį skiltelėmis, dedu į permatomą indelį, kuris keliauja į šaldiklį. Namuose turime prabangą – atskirą šaldiklį ir erdvų šaldytuvą, todėl sudėliojame produktus taip, kad tik atidarius dureles juos matytume, o šaldiklyje yra vietos užšaldyto maisto likučiams – stengiamės nieko neišmesti. Iš šaldytų vaisių ir uogų likučių paskui pagaminame glotnučių, gardiname granolą ar panaudojame naminių ledų gamybai“, – patirtimi dalijasi verslininkė.

Lauros nuomone, turint kelis skirtingus skonius turinčius vaikus, verta kasdien gaminti ir valgyti tik laiko patikrintus patiekalus, kurie priimtini visiems. „Eksperimentuoti leidžiame sau tik savaitgaliais, nes mūsų vaikai gana konservatyvūs naujiems skoniams. Taip pat dažniausiai maistą gaminame tik vieniems pietums ar vakarienei, o ne išsyk kelioms dienoms. Iš patirties galiu pasakyti, kad jei atsakingai planuoji, ką pirksi ir ką valgysi, buitis nebeatrodo sudėtinga, o be to sutaupai ir mokaisi gyventi tvariau“, – pasakoja L.Mazalienė.


Populiarūs straipsniai