Grilinkime ne tik mėsą ar žuvį – ant grotelių keptos daržovės kvepės vasara ir stebins puikiu skoniu (receptas)

Apie maistą • 2022 m. Gegužė 09 d.
Šiltais vakarais gamtoje nosį kutena ne tik žiedų aromatai, bet ir svaigūs kepamų gėrybių kvapai: mėsos, žuvies, daržovių ir net vaisių.

„Rimi“ mėsos technologas Vidas Nadzeika sako, kad grilinti galima kokias tik norime daržoves – tiek šviežias, tiek šiek tiek pamarinuotas. Įprasta ant grotelių išsikepti bulvių, cukinijų, pomidorų ar baklažanų, bet pabandykime daug kam netikėtą variantą – kopūstą. Sveikatai palankios mitybos konsultantė, gydytoja dietologė dr. Edita Gavelienė teigia, kad tai daržovė, kurią galima valgyti kasdien. Ir jei rekomenduojama kasdien suvartoti 500 gramų daržovių, tai kopūstai gali sudaryti nemažą tos dienos normos dalį.

Naudingasis kopūstas – pigus, bet vertas dėmesio

Pasak gydytojos dietologės dr. E. Gavelienės, kopūstai turi ypač daug fitonutrientų – tai cheminiai elementai, suteikiantys augalams sodrią spalvą, unikalų skonį bei aromatą. Jie mūsų organizmui svarbūs lėtinių uždegimų, širdies kraujagyslių ligų, vėžinių susirgimų, cukrinio diabeto prevencijai.

„Kopūstai – folio rūgšties šaltinis, juose gausu magnio, kalcio, vitaminų C, K ir B. Jie turi ir gydomųjų savybių: kopūstų sultys liaudies medicinoje buvo naudojamos žaizdoms, ypač opaligei, gydyti. Tai maistinga daržovė, todėl prasminga ją kuo dažniau įtraukti į mitybos racioną, o vengti nebent turintiems specifinių virškinimo problemų“, – pataria gydytoja dietologė.

Sklando nuomonė, kad raudonieji gūžiniai kopūstai vertingesni už žaliuosius. Ar tikrai? „Vertinant jų maistingumą, paprastasis ir raudonasis kopūstas turi nežymių skirtumų, bet nėra taip, kad kažkuris būtų vertesnis. Jie tiesiog pasižymi skirtingomis savybėmis, nes žalios spalvos fitonutrientai suteikia vienokių naudų sveikatai, o raudonos – kitokių. Geriausias pasirinkimas būtų valgyti įvairias kopūstines daržoves“, – pataria E.Gavelienė.

Kaitinkime taip, kad nekenktume sveikatai

Pasak gydytojos dietologės dr. E. Gavelienės, vertingiausios daržovės – termiškai neapdorotos, bet jei jau kaitiname jas ant žarijų, pasistenkime, kad neapanglėtų. Jeigu matote, kad daržovės prisvilo – nulupkite odelę. „Termiškai apdoroti pomidorai atskleidžia kitas naudingas savybes – kaitinant juose padidėja antioksidanto likopeno koncentracija, tačiau sumažėja vitaminų. Taigi, lazda turi du galus“, – primena gydytoja dietologė.

Kepant daržoves ant grilio, „Rimi“ mėsos technologas V. Nadzeika siūlo neužgožti natūralaus jų skonio – lengvai aptepti daržoves alyvuogių aliejumi ar norimais padažais, pagal skonį pagardinti prieskoniais. „Kepant maistą svarbu, kad būtų užtektinai kaitros, bet nebūtų atviros ugnies“, – pataria specialistas.

Patarimai nepatyrusiems grilintojams

Keptos daržovės yra ne tik puikus garnyras, bet ir atskiras patiekalas, tinkantis tiek vegetarams, tiek valgantiems mėsą. „Daržovės gali būti kepamos tiesiog ant grotelių arba suvyniotos į foliją (pavyzdžiui, įdarytos bulvės). Kopūstų lapus galima pateikti išradingai – juos pakepinus, naudoti kaip lėkštutę arba suvynioti mėsos gabaliuką vietoje lavašo. Ant žarijų kepant baklažanus, cukinijas, paprikas, pievagrybius, svogūnus ar kukurūzų burbuoles rekomenduoju supjaustyti jas stambiais gabalais. Iš anksto marinuoti daržovių nebūtina, galite tai padaryti tiesiog kepimo metu sukdami daržoves ir šlakstydami jas pasirinktu marinatu, o rezultatas jus tikrai nustebins – daržovės bus puikaus skonio ir aromato“, – patarimais dalijasi V. Nadzeika.

„Jeigu kepame ant grotelių, svarbu, kad jos būtų švarios, pateptos aliejumi ir gerai įkaitintos, tada daržovės neprilimpa. Jei norite nustebinti draugus ir turite uždaromą grilį, rekomenduočiau pabandyti kepti žiedinio kopūsto galvą. Prieš tai ją reikėtų 4-5 minutes apvirti pasūdytame vandenyje ir kepti ant grotelių, patiesus foliją, patepant norimu padažu, apie 15-20 minučių. O pradedantiems grilio entuziastams patariu kuo daugiau eksperimentuoti. Kepkite ant grilio kuo dažniau, nes kartu su praktika ateis ir patirtis, lavės skonis“, – drąsina V. Nadzeika.

„Rimi“ rekomenduoja pasiruošti originalias salotas – ant grotelių keptą smailiagūžį kopūstą su obuoliu ir krapais. Tiks prie veršienos ant iešmo su šviežiomis bulvėmis arba prie kiaulienos nugarinės.

RECEPTAS

Patekalui reikės:

  • 1 raudonojo svogūno
  • 1 šaukšto stambiagrūdžių saldžiųjų garstyčių
  • 2 šaukštų baltojo vyno acto
  • 4 šaukštų rapsų aliejaus
  • 1 obuolio
  • 3 šaukštų sviesto
  • 1 didelio smailiagūžio kopūsto
  • pipirų, druskos, krapų – pagal skonį

Gaminimo eiga:

  • Nulupkite svogūną, supjaustykite jį ir krapus.
  • Sumaišykite garstyčias su actu ir išmaišykite aliejuje. Sudėkite svogūną ir krapus. Pagardinkite druska ir pipirais.
  • Nulupkite obuolį sūrio peiliu, supjaustykite skiltelėmis, apšlakstykite jas padažu.
  • Ištirpinkite sviestą.Supjaustykite kopūstą skiltelėmis ir aptepkite pjūvio paviršius sviestu. Kepkite kopūsto puseles ant grotelių, iškeptas patiekite su padažu.

Skanaus!


Populiarūs straipsniai