Single image Single mobile image

Tinkamas maisto laikymas

Didžioji dalis maisto, kurį išmetame, galėjo būti užšaldyta ir suvartota vėliau. Tinkamas maisto laikymas ir tvarkymas namuose ne tik padeda užtikrinti maisto saugumą, bet ir padeda ilgiau išlaikyti maistą tinkamos kokybės. Štai keletas patarimų, kaip tvarkyti virtuvę, laikyti vaisius ir daržoves ir kuo geriau išnaudoti šaldiklį, kad sumažintumėte maisto atliekų kiekį.

PATARIMAS: jei įmanoma, visada pirmenybę teik stiklinei arba nerūdijančio plieno tarai. Stenkis naudoti kuo mažiau plastiko maistui laikyti. Tai gali atrodyti neįmanoma, nes plastiko yra visur, bet pabandyti verta. Į šaldiklį galima dėti net stiklinę tarą – tereikia žinoti kiek ir ką laikyti.

Pagrindiniai maisto laikymo patarimai

Pasistenk išsiugdyti įprotį peržvelgti savo lentynas ir spinteles reguliariai (kas savaitę ar kas mėnesį), sudaryti turimų maisto produktų sąrašą. 

Išdėliokite produktus spintelėse ar šaldytuve taip, kad seniausi būtų priekyje, o naujesni – gale.

Pirmenybę teik plastikiniams konteineriams, kuriuose yra perdirbimo simbolis ir skaičius (1, 2, 4, 5) trikampyje. Indai su kitais numeriais gali būti nesaugūs maistui laikyti.

Įsitikink, kad tavo plastikiniame inde/maišelyje nėra BPA (bisfenolio A), kuris yra hormonų ardytojas, susijęs su vėžiu ir kitomis su sveikata susijusiomis problemomis.

Vaisių, daržovių ir žolelių laikymo patarimai

Laikyk vaisius ir daržoves atskirai. Dauguma vaisių sirpimo metu išskiria dujas, vadinamas etilenu. Kai kurios daržovės ypač jautrios etilenui, todėl gali pradėti pūti. Jei norite pratęsti savo vaisių ir daržovių galiojimo laiką, laikykite etilenui jautrius produktus toliau nuo tų, kurie jį gamina. (Jei norite paspartinti nokimo procesą, dėkite juos šalia vienas kito.)

  • Nelaikyk vaisių ir daržovių sandariuose plastikiniuose maišeliuose – leiskite jiems „kvėpuoti“. Maišeliuose, kuriuose juos laikai, padaryki skylutes arba laikyk juos daugkartinio naudojimo tinkliniuose maišeliuose arba popieriniame maišelyje. Taip pat nedėk vaisių ar daržovių sandariai kartu – jiems reikia erdvės orui cirkuliuoti.
  • Salotų lapai ir prieskoninės žolės išsilaikys ilgiau, jei apšlakstysi jas vandeniu, suvyniosi į virtuvinį popierių, sudėsi į maišelį ar indą ir laikysi šaldytuve.
  • Žoleles (tokias kaip bazilikas, petražolės ar pipirmėtės) taip pat galima pamerkti (kaip darome su gėlėmis). Pamerktas jas galima laikyti šaldytuve arba kambario temperatūroje, toliau nuo tiesioginių saulės spindulių.
  • Naudok tradicinius maisto konservavimo būdus, pavyzdžiui, džiovink žoleles, vaisius ar daržoves, virk uogienes, marinuok agurkėlius ar daržovių salotas salotas.

Laikymas šaldytuve

Ar žinai, kad šaldytuve yra skirtingos temperatūros zonos? Skaityk toliau, kad sužinotum, ar maistą laikai tinkamoje vietoje.

  • Vidutinė temperatūra šaldytuve turi būti nuo +2 iki +4 laipsnių Celsijaus. Durų skyriuje yra šiek tiek šilčiau ir gali būti iki +10 laipsnių Celsijaus.
  • Atidarius maisto produktus laikyk atskiruose induose, taip jie ilgiau išliks švieži. Paprastai atidaryta maisto pakuotė nėra sandari, todėl produktai gali kryžmiškai užsiteršti, pradėti skleisti nemalonų kvapą arba tiesiog greičiau sugesti dėl šaldytuve esančių bakterijų.
  • Nedėk karštų indų į šaldytuvą. Pirma juos atvėsink ir tik tada dėk į šaldytuvą. Nepamiršk uždengti.
  • PATARIMAS: indelius su maisto likučiais žymėkite lipniomis etiketėmis, ant jų užrašyta atidarymo data palengvins suvartojimą.

 

Laikymas šaldiklyje

  • Maisto produktai turi būti sandariai uždaryti į drėgmei ir garams nepralaidžius indus, užtikrinant, kad į vidų nepatektų oro, nepatektų ar neišgaruotų drėgmė (kitaip maistas gali peršalti).

PATARIMAS: „Užšaldykite maistą porcijomis. Paruoštą maistą padalinkite į porcijas, kurias galėsite valgyti vienu kartu. Jei perkate didelį mėsos gabalą, supjaustykite jį porcijomis vienam patiekalui. Taip iššvaistysite mažiau maisto ir pinigų“

  • Ant šaldymo maišelio / indelio užrašyk datą, kada įdėjai maistą į šaldiklį, taip žinosi, kiek laiko jis buvo užšaldytas.

„Parduotuvėje įsigytus maisto produktus su tinkamu vartoti terminu yra saugu užšaldyti, svarbu juos atitirpinti šaldytuve ir po to sunaudoti per 24 valandas.“

 

Maisto produktų, kuriuos saugu užšaldyti -18 °C temperatūroje, sąrašas

VAISIAI

Smulkinti bananai (nulupti ir supjaustyti) puikiai tinka kokteiliams. Padarykite kokteilių maišelį iš įvairių persirpusių vaisių ir uogų, kurias galima lengvai sumaišyti. Saugu laikyti šaldiklyje  6-8 mėnesius.

DARŽOVĖS

Dauguma daržovių (mažo drėgnumo, pavyzdžiui: morkos, brokoliai, žirniai, špinatai, pipirai ir kukurūzai) tinka šaldyti, tačiau daugelį pirmiausia reikėtų blanširuoti (apvirti) – pvz., pupeles ir žiedinius kopūstus. Saugu užšaldyti ir vartoti  iki 8 mėnesių.

PARUOŠTAS MAISTAS

Sriubas, troškinius, makaronus, ryžius ir kt. saugu užšaldyti iki 3 mėnesių.

DUONA IR KITI KEPINIAI

Supjaustytą duoną galima skrudinti ištraukus tiesiai iš šaldiklio. Taip pat galite užšaldyti bandeles, kišą ir pan. – tiesiog išimkite juos iš šaldiklio ir pašildykite orkaitėje. Saugu laikyti šaldiklyje iki 3 mėnesių.

PARUOŠTI MĖSOS GAMINIAI

Dešros, malta mėsa, kumpis ir pan. saugu suvartoti per 1-6 mėn.

ŽOLELĖS

Krapus ir petražoles šaldyk inde, užsegamame maišelyje arba ledo kubelių formoje, sumaišytus su aliejumi. Saugu laikyti iki 8 mėnesių.

SVIESTAS IR MARGARINAS

Saugu laikyti šaldiklyje ne ilgiau kaip 3 mėn.

 

Nerekomenduojama šaldyti produktų, kuriuose yra daug vandens (pvz., salotos, bulvės, agurkai, daigai, ridikai), minkštos žolelės, pieno produktai (pvz., varškė), ir nieko, kas yra gazuota.

Sužinok, kaip dar gali sumažinti maisto švaistymą:

Daugiau informacijos

 

Informacija iš maisto atliekų vadovo „Linkėjimai, maistas“, kuris buvo sukurtas vykdant projektą „Visuotinis požiūris į maisto atliekų mažinimą neformaliajame švietime“ (СSO-LA/2017/388-342). Atsisiųsk knygą čia.