Tvarios Velykos: kaip susikurti dekoracijas iš to, ką turime namuose?

Šventinės idėjos • 2022 m. Balandis 12 d.
Artėjant Velykoms vis dažniau pagalvojame ne tik apie tai, ką dėsime ant šventinio stalo, bet ir kokiomis dekoracijomis puošime namus.

Kadangi Velykos – atgimimą simbolizuojanti pavasario šventė, tai puiki proga pagalvoti ir apie mūsų indėlį prisidedant prie Žemės švaros, priimant tvarius sprendimus tiek švenčių laikotarpiu, tiek ir kiekvieną dieną. Šia proga „Rimi“ kulinarijos technologė Lina Barčaitė dalijasi paprastomis idėjomis, padėsiančiomis su šeima namus pasipuošti dekoracijomis iš kiaušinių lukštų, indų ar servetėlių. Garantuojame, jog rezultatas – pranoks visus lūkesčius.

Kokybė ir ilgaamžiškumas

Nors dar prieš dešimtmetį ant daugelio Velykų stalo galėdavome pamatyti daug vienkartinių plastmasinių dekoracijų, spalvotų viščiukų ar kiaušinių, šiandien dalies įpročiai pasikeitė – žmonės renkasi minimalizmą, dėmesį kokybei ir tvarumui. Pamažu į mūsų kasdienybę sugrįžta ir lietuviškos protėvių tradicijos, kai pagrindiniai stalo akcentai buvo natūraliais būdais dažyti margučiai ir maistas, o stalo puošyba – itin natūrali ir minimalistinė, o tuo pačiu – ilgaamžė ir tvari.

Judant „žalesnių“ Velykų link, „Rimi“ atstovė pataria vengti plastikinių, vienkartinių dekoracijų, servetėlių, indų ir šiaudelių:

„Vietoje jų rinkitės kitas alternatyvas: daugkartines staltieses, pernaudojamus šiaudelius, stiklinius indus, kuriais ne tik prisidėsite prie šventinio stalo puošnumo, bet ir prie tvarumo. Servetėles keiskite medžiaginiais padėkliukais, kurie vėliau pasitarnaus ir kitoms šventėms, o vietoje popierinių rankšluosčių naudokite daugkartines šluostes.“

Papuošimai iš gamtos

Dar nežinote, kokiomis spalvomis puošite Velykų stalą? Lina Barčaitė siūlo apsižvalgyti aplinkui. „Stebėkite gamtą, pirmuosius medžių lapus ir pavasarines gėles. Gamta gali įkvėpti ne tik savo spalvomis, bet ir būti puikus pagalbininkas puošiant Velykinį stalą. Vienas jų – stalo puošimas samanomis. Tai kone paprasčiausias dekoravimo būdas, ryškiai žalios spalvos augalus dedant į dubenis, o į jų minkštus patalus guldant margučius, statant žvakes, tupdant viščiukus ar kitas dekoracijas. Samanos suteiks gyvybės ir bus puikus stalo akcentas. Prie samanų priderinkite natūralaus audinio staltiesę, stiklinius indus ir jūsų velykinis stalas bus ne tik ryškus, bet ir draugiškas aplinkai“, – sako L. Barčaitė.

Kurkite namuose

Kitam būdui pasipuošti velykinį stalą užteks vos vieno ar dviejų didesnių stiklainio, iš kurių galima pasigaminti vazą pavasariniams kačiukams ar daigams sumerkti. „Velykų stalui neabejotinai pirksite konservuoto maisto, tad nulupus etiketę su vaikais nudažykite vieną ar du stiklainius spalvotais ornamentais, o išdžiūvus į juos pamerkite gėles. Taip stalas įgaus ryškių spalvų, o prie dekoracijų gamybos bus prisidėjusi visa šeima“, – kviečia „Rimi“ atstovė.

Daugkartinės servetėlės, sulankstytos įdomesniais būdais ir sudėtos į lėkštes, taip pat gali tapti stalo puošmena: „Iš daugkartinės servetėlės ir nudažyto margučio padarykite velykinį zuikį: sulankstykite servetėlę į ilgą juostą, per vidurį įdėkite margutį, aplink jį apsukite juostą, o abu juostos galus suriškite siūlu. Surišti juostos galai turėtų būti lyg zuikio ausys, o margutis – zuikio veidas. Tokius papuošimus padarykite kiekvienam svečiui ir taip papuoškite jų lėkštes.“

Dar viena šventinė dekoracija – velykinis krepšys. Į pintą krepšį įdėkite samanų, papuoškite lauko gėlėmis, medžių ar krūmų šakelėmis ir sudėkite margučius, vaisius ar velykinius saldainius. Tai bus ne tik puiki velykinė dekoracija, bet ir papildoma galimybė pateikti margučius, jei nesugalvojate kur juos sudėti.

Daugiau idėjų tvarioms Velykoms rasite čia.


Populiarūs straipsniai