Naujųjų metų vaišės: po gausaus Kalėdų stalo gydytoja dietologė rekomenduoja lengvesnį maistą

Šventinės idėjos • 2022 m. Gruodis 30 d.
Kadangi Kalėdų savaitė buvo kupina gardžiausių tradicinių valgių, kuriuos paruošti užtruko laiko, sutinkant Naujuosius metus nesinori ilgai suktis virtuvėje. 

Naujųjų pasitikimo vaišės nebūtinai turi būti gausios – verta rinktis tik tai, ką labiausiai mėgstame. Pasak „Rimi“ komercijos operacijų vadovės Olgos Suchočevos, pastebima tendencija, kad pirkėjai Naujų metų sutikimo stalui dažniau renkasi jau pagamintus patiekalus iš prekybos centruose paruošto asortimento. Tuo tarpu sveikatai palankios mitybos konsultantė, gydytoja dietologė dr. Edita Gavelienė rekomenduoja per šventes nepamiršti sveikatai palankios mitybos principų – maistu mėgautis saikingai, nedidelėmis porcijomis, daugiau dėmesio skiriant kokybiškam bendravimui su artimaisiais.

Naujųjų sutiktuvėms – nuo vieno kąsnio užkandžių iki Kijevo kotleto

Pasak prekybos tinklo „Rimi“ komercijos operacijų vadovės O. Suchočevos, dėl greito gyvenimo tempo keičiasi žmonių gyvenimo būdas: laisvalaikis mieliau skiriamas bendravimui, o ne maisto ruošimui. Todėl pirkėjai Naujųjų metų sutiktuvėms dažniau renkasi jau paruoštus patiekalus iš prekybos centro šventinio asortimento.

„Pastebime, kad Naujų metų stalui pirkėjai renkasi jau paruoštus vieno kąsnio užkandžius, mišraines, mėsos vyniotinius, kiaulienos arba jautienos liežuvius, įvairius mėsos kepsnius, užtepėles, sušius, žuvų gaminius. Turime paruoštų patiekalų kiekvieno skoniui: yra pirkėjų, kurie renkasi egzotiškesnį maistą, bet yra ir tradicinio vaišių stalo mėgėjų, kurie neįsivaizduoja šventinės vakarienės be Kijevo kotleto: jis jau ne vieneri metai yra vienas populiariausių pasirinkimų“, – pastebi O. Suchočeva.

Prie paukštienos ar kiaulienos kepsnelių, įvairių užpiltinių, keptos anties, įdarytos vištos ar žuvies pirkėjai dažniausiai renkasi gurmaniškesnes salotas su įdomesniais priedais. „Šiais metais taip pat turime sūdytos lašišos su įvairiais priedais bei įvairių mėsos kepsnių su jiems pritaikytais padažais, – pristato ekspertė. – Svarbu atkreipti dėmesį ir neperkrauti vaišių stalo, nes dažniausiai po švenčių lieka nemažai maisto. Jam sunaudoti svarbu pasitelkti kūrybiškumą: keptą paukštieną vėliau galima panaudoti salotoms ar tortilijoms, o likusius vaisius – glotnučiams, bananų duonai ar kitiems desertams.“

Norintiems greitai ir be vargo pasiruošti užkandžių šventiniam stalui, „Rimi“ kulinarijos technologė Lina Barčaitė pataria nusipirkti sūrios tešlos krepšelių ar šaukštelių ir pripildyti juos norimomis salotomis su daržovėmis, taip pat lašišos ar vištienos gabaliukais, pasiruošti įvairių vieno kąsnio sumuštinukų. „Vietoje riebaus torto desertui galima greitai susiplakti gaivius putėsius: tereikės į elektrinį kokteilių plaktuvą sudėti supjautytus bananus, suberti kelias saujas šaldytų uogų ar kelis šaukštus uogų tyrės ir suplakti iki vientisos putotos masės. Iš šaldytų uogų tyrės, į ją pridėjus želatinos, galima pasidaryti ir natūralios želė“, – lengvais deserto receptais dalijasi kulinarė.

Sutaupyti padės planavimas

Pasak O. Suchočevos, ieškant produktų šventiniam stalui žmonėms sutaupyti padeda maisto planavimas, pirkimas iš anksto nuolaidų metu. „Svarbiausia yra tinkamai paskirstyti finansus ir nepirkti visų maisto produktų vienu metu. Pirkėjai gali ieškoti nuolaidų populiariausioms ilgo galiojimo maisto kategorijoms, pavyzdžiui, konservams, aliejui, prieskoniams, kavai iš anksčiau, o prieš pat vakarienę išlaidas skirti greitai gendančiam maistui“, – siūlo O. Suchočeva.

Sutaupyti apsiperkant padeda ir tikslus pirkinių krepšelio planavimas bei „Mano Rimi“ lojalumo programa, suteikianti asmeninius pasiūlymus, papildomas nuolaidas arba kaupimą nuo išleistos sumos: „Tik jums skirtus „Rimi“ pasiūlymus galima rasti keliose vietose: prisijungus prie savo paskyros adresu www.rimi.lt, taip pat „Rimi“ programėlėje telefone arba „Mano Rimi“ kortelių terminale parduotuvėse. Naudinga žinoti tai, kad terminale galima ne tik naudotis plastikine fizine „Mano Rimi“ kortele, bet ir skenuoti QR kodą.“

Kaip nepersivalgyti ir paskui savęs negraužti

Per šventes prie maistu nukrauto stalo sėdame dažniau nei įprastai, valgome tiek namuose, tiek lankydamiesi pas giminaičius ar draugus. Anot gydytojos dietologės dr. Editos Gavelienės, tendencija, jog per šventes žmonės yra linkę persivalgyti, pastebima visame pasaulyje.

„Nors šventės nėra metas, kai turėtų būti laikomasi griežtų mitybos taisyklių, nereikėtų užmiršti, kad persivalgymas nėra žaidimas, tai – kūno alinimas, kuris pablogina žmogaus savijautą ir gali sukelti rimtų sveikatos sutrikimų. Dažniausiai jis pasireiškia nevirškinimo jausmu, pilvo skausmais, pykinimu, prisideda ir vangumas, mieguistumas bei energijos stoka. Didelis maisto kiekis, o dažnai ir gausus riebalais bei cukrumi racionas gali išprovokuoti ūminius virškinamojo trakto sutrikimus. Nors maisto porcijos dydį per šventes išties sunkiau kontroliuoti, tačiau čia gali padėti supratimas, kad skrandžio talpa nėra beribė“, – sako E. Gavelienė ir siūlo dažniau prisiminti žodį „ragauti“, ypač, jei ant stalo yra daug patiekalų.

„Persivalgęs žmogus dažnai pasąmoningai savimi nusivilia ir pradeda suktis užburtame kaltės jausmo, sąžinės graužaties, beviltiškumo rate. Todėl mėgaujantis šventiniu maistu reikėtų tai daryti dėmesingiau, kad išvengtume skausmo, kitų negalavimų, o ir nuotaika išliktų pakili“, – pataria ekspertė.

Anot gydytojos dietologės, šventinei vakarienei puikiai tiks įvairios gaivios salotos, žuvis ar jūros gėrybės, jei tik prie stalo nebus joms alergiškų žmonių. Jos ne tik gurmaniškas, bet ir labai maistingas patiekalas. „Jūros gerybės vertinamos dėl didelės vertės baltymų, žmogaus organizmui reikalingų mineralinių medžiagų ir vitaminų. Be to, jas nesudėtinga paruošti. Todėl tai labai tinkamas pasirinkimas tiems, kurie nori pasimėgauti gardžiu ir sveiku maistu, tik reikėtų ir jų skanauti saikingai“, – įspėja gydytoja dietologė.

„ Rimi“ siūlo pasigaminti lengvų ir originalių užkandžių Naujųjų metų stalui: orkaitėje skrudintų vynuogių su rozmarinu ir krevečių su šonine. Šis elegantiškas užkandis kilęs iš Japonijos, kur vietoj e krevečių kartais naudojamos ir vištienos kepenėlės.

Skrudintos vynuogės su rozmarinu

Reikės:

  • 500 g mėlynųjų vynuogių;
  • 2 šaukštų alyvuogių aliejaus;
  • 1 žiupsnelio druskos dribsnių;
  • 1 ryšulėlio rozmarino;
  • 6 riekelių saldžiarūkštės kaimiškos duonos;
  • 250 g rikotos sūrio.

Kaip gaminti:

  • Įkaitinkite orkaitę iki 200°C.
  • Vynuoges nuplaukite ir gerai nusausinkite.
  • Vynuoges sudėkite ant kepimo skardos. Apšlakstykite alyvuogių aliejumi. Pagardinkite druska ir rozmarinu.
  • Kepkite orkaitėje apie 30 minučių. Leiskite šiek tiek atvėsti.
  • Paskrudinkite duoną. Ant riekelių užtepkite rikotą ir uždėkite vynuogių.

Krevetės su šonine

Reikės:

  • 150 g pjaustytos kiaulienos šoninės;
  • 16 vnt. tigrinių krevečių;
  • sojų padažo pagal skonį;
  • bambukinių iešmelių pagal poreikį.

Kaip gaminti:

  • Įkaitinkite orkaitę iki 225 laipsnių. Kepimo skardą išklokite kepimo popieriumi.
  • Šoninės griežinėlius perpjaukite per pusę.
  • Kiekvieną krevetę įsukite į šoninės riekelę ir perverkite mediniu iešmeliu.
  • Išdėliokite suktinukus ant keptuvės ir kiekvieną apšlakstykite keliais lašais sojos padažo.
  • Kepkite orkaitėje 15 minučių, kol šoninė iškeps. Patiekite karštą.

Skanaus!


Populiarūs straipsniai