Kiek naudingi miltai?

„Rinkis sveikiau“ straipsniai • 2022 m. Sausis 28 d.
Patiekalai iš miltų yra žmonių mitybos dalis, kurios neretai pirmiausia atsisakoma pradėjus sveikai maitintis. Visgi miltinių patiekalų nereikėtų taip nuvertinti, nes juose taip pat gausu reikalingų maistinių medžiagų.

Tai patvirtina ir mokslų daktarė, gydytoja dietologė Edita Gavelienė.

Ar tikrai miltiniai patiekalai nesuderinami su sveika mityba?

Tikrai suderinami. Miltiniai patiekalai – energijos šaltinis. Kalbant apie maistinių medžiagų kiekius, tai yra kompleksinių angliavandenių turtingi gaminiai, o jeigu tinkamai pasirenkami miltai, tai tokie gaminiai dar gali būti ir mikroelementų, vitaminų šaltinis. Be to, miltai yra puikus skaidulų šaltinis – ypač tirpių skaidulų, kurių, pavyzdžiui, mėsoje nėra. Taip pat miltuose gausu B grupės vitaminų, cinko, seleno, magnio.

Kuri miltų rūšis yra vertingiausia?

Vertinant miltus pagal maistingumą, energijos tankį, t. y. maistinių medžiagų ir kalorijų santykį, vertingiausi yra viso grūdo miltai. Apskritai, kuo įvairesnius miltus naudosime, tuo ir maisto racionas bus turtingesnis.

O kurių grūdų miltai yra sveikatai geriausi?

Rekomenduoju gaminti patiekalus iš grikių miltų – dėl geležies ir baltymų. Ruginiai miltai dažniausiai yra viso grūdo ir šiuo atžvilgiu mums taip pat naudingesni už kvietinius. Ruginiai ir kvietiniai viso grūdo miltai tarpusavyje nekonkuruoja – šie abiejų rūšių miltai mūsų organizmui naudingi. Tiesiog rugių miltuose vienų maistinių medžiagų daugiau, o kviečių – kitų. Norintiems paįvairinti receptus taip pat patarčiau išbandyti moliūgų sėklų, bolivinių balandų miltus – jie padės pažinti naujus skonius ir praturtins kasdienį racioną.

Ar tiesa, kad aukščiausios rūšies nušlifuotų grūdų miltų maistingumas dėl gamybos metu pašalinamos luobelės yra itin mažas?

Išties, kartu su išorine grūdo dalimi pašalinama daug naudingų medžiagų – skaidulos, įvairūs vitaminai. Lieka tik augalinės kilmės baltymas, angliavandeniai bei labai nedidelis kiekis riebalų. Aukščiausios rūšies miltų gaminiai – šventiniai patiekalai, tad ir turėtų būti taip traktuojami bei valgomi per šventes.

Iš kur visuomenėje atsirado toks neigiamas požiūris į miltus?

Skeptiškas požiūris į miltus pasklido po to, kai asmenys, sergantys celiakija – liga, kuri gydoma dieta be glitimo – pradėjo aktyviau pasakoti apie savo sveikatos pagerėjimą atsisakius glitimo turinčio maisto. Žiniasklaidoje populiarėjant jų pasisakymams, užmirštama įvardyti pradinę glitimo turinčių produktų atsisakymo priežastį, akcentuojama gera savijauta. Tokiu būdu sergančiųjų gydomasis racionas išpopuliarėjo visuomenėje. Nevalia pamiršti, kad celiakija sergančiųjų populiacijoje yra apie 1 procentą. Taigi, tikrai tik daliai žmonių tokia beglitimė dieta būtina. Pastaruosius 20 metų stebimas dar vienas negalavimas, kurio varginami žmonės geriau jaučiasi smarkiai sumažinę ar visai atsisakę glitimo – tai neceliakinis jautrumas gliutenui. Tiesa, ir neceliakinio jautrumo gliutenui atvejų skaičius nėra didelis. Glitimas, nesergančiam celiakija ar neceliakiniu jautrumu gliutenui, visiškai nieko blogo nedaro. Tai yra tiesiog sudėtinis to paties grūdo baltymas.

Bet žmonės sako, jog atsisakę kviečių pradeda jaustis labai gerai.

Tokie žmonės iki tol greičiausiai valgė per daug miltinių patiekalų arba neskyrė pakankamai dėmesio savo mitybai. Žmogaus organizmas visuomet laimės, kai racionas bus įvairus. Ne kažkokio vieno produkto reikia vengti. Tikslas turėtų būti valgyti kuo įvairesnį maistą. Darkart priminsiu, kaip svarbu valgyti daržoves, vaisius ir žuvį.

Kaip dažnai galima mėgautis miltiniais patiekalais?

Sveikatai palankiu būdu pagamintas miltinis gaminys du kartus per savaitę yra visiškai normalu. Tiesa, tai nereiškia, kad būtina valgyti du kartus. Jei valgysite kartą per mėnesį – taip pat bus gerai.

Ne kažkokio vieno produkto reikia vengti. Tikslas turėtų būti valgyti kuo įvairesnį maistą.

MORKŲ PYRAGAS SU KOKOSŲ MILTAIS

lengvas | 8–10 asm. | 1 val. 15 min.

120 g kokosų miltų
1 šaukštelis kepimo miltelių
1 šaukštas cinamono
2 šaukšteliai druskos
10 didelių kiaušinių
5 vnt. (300 g) morkų
200 ml klevų sirupo
1 šaukštas vanilinio cukraus
1 stiklinė kokosų aliejaus

Kremui:

500 g tepamojo varškės sūrio
130 g cukraus pudros
1 stiklinės graikinių riešutų

1. Dubenyje sumaišykite kokosų miltus, kepimo miltelius, cinamoną ir druską.
2. Kitame dubenyje gerai išplakite kiaušinius, sudėkite tarkuotas morkas, supilkite klevų sirupą, kokosų aliejų ir suberkite vanilinį cukrų. Išmaišykite. Po truputį suberkite miltus, kepimo miltelius, cinamoną. Užmaišykite tešlą.
3. Dvi 22 cm skersmens kepimo formas išklokite kepimo popieriumi. Padalykite tešlą į 2 lygias dalis ir supilkite į kepimo formas.
4. Kepkite 180 °C orkaitėje apie 35 minutes. Iškeptus biskvitus palikite atvėsti.
5. Pasigaminkite kremą. Dubenyje išsukite tepamąjį varškės sūrį, cukraus pudrą. Pridėkite kapotų graikinių riešutų.
6. Imkite vieną biskvitą, tepkite pagaminto kremo, dėkite antrą biskvitą, vėl tepkite kremo. Pyragą papuoškite kapotais graikiniais riešutais, čiobreliais arba mėtomis.

BOLIVINIŲ BALANDŲ KREKERIAI

lengvas | 6 asm. | 50 min.

120 g bolivinių balandų miltų
60 g ryžių miltų
2 šaukšteliai kapotų rozmarinų
1 šaukštelis druskos
½ šaukštelio juodųjų pipirų
1 šaukštelis stevijų cukraus
2 šaukštai alyvuogių aliejaus
150 ml vandens

1. Orkaitę įkaitinkite iki 200 °C. Paskleiskite bolivinių balandų miltus ant kepimo skardos ir pakaitinkite, retkarčiais pamaišydami, kad miltai nesudegtų. Kai pajusite malonų kvapą, ištraukite miltus iš orkaitės ir leiskite 5 minutes atvėsti.
2. Visus produktus sudėkite į virtuvinį kombainą ir sumaišykite iki vientisos masės.
3. Iš tešlos formuokite rutulį ir padėkite kelioms minutėms pailsėti.
4. Tešlos rutulį padalykite į 4 lygias dalis. Ant darbo stalo užberkite truputį miltų, kad kočiojant tešla neliptų.
5. Tešlą kočiokite kuo ploniau.
6. Dėkite tešlos lakštą į kepimo popieriumi išklotą skardą ir kepkite 180 °C orkaitėje apie 5 minutes.
7. Iškeptą lakštą sulaužykite norimo dydžio gabaliukais.

LĘŠIŲ MILTŲ SAUSAINIAI SU DŽIOVINTAIS VAISIAIS

lengvas | 30–40 vnt. | 25 min.

60 g sviesto
170–200 g lęšių miltų
70 g rudojo stevijų cukraus
1 šaukštelis vanilinio cukraus
1 šaukštelis kepimo miltelių
1 didelis kiaušinis
žiupsnelis druskos
2 šaukštai razinų arba džiovintų
spanguolių

1. Sviestas ir kiaušinis turi būti kambario temperatūros.
2. Su virtuviniu kombainu išsukite sviestą su cukrumi iki purios masės, įmuškite kiaušinį ir plakite, kol susimaišys.
3. Kitame dubenyje sumaišykite sausus produktus ir išsijokite. Į sviesto masę atsargiai suberkite sausus produktus ir išmaišykite iki vientisos konsistencijos.
4. Džiovintus vaisius smulkiai sukapokite ir įmaišykite į tešlą.
5. Su šaukštu imkite tešlą, formuokite rutuliukus, dėkite į skardą, išklotą kepimo popieriumi, ir kepkite įkaitintoje iki 180 °C orkaitėje apie 8–10 minučių.
6. Iškeptiems sausainiams leiskite kelias minutes atvėsti, tik tada išimkite iš skardos. Galite apibarstyti cukraus pudra.

PATARIMAS
Lešių ir kitų grūdų miltai be glitimo gali išsausinti kepinius. Jei norite daugiau drėgmės, į tešlą įtarkuokite šiek tiek cukinijos.

MOLIŪGŲ SĖKLŲ MILTŲ KEKSAS

lengvas | 6 asm. | 1 val. 20 min.

160 g moliūgų sėklų miltų
50 g stevijų cukraus
60 g minkšto sviesto
125 g grietinės
150 ml pieno
2 dideli kiaušiniai
2 šaukšteliai kepimo miltelių
granatų sėklų papuošimui
Kremui:
500 g tepamojo varškės sūrio
130 g cukraus pudros

1. Pasigaminkite tešlą. Dubenyje sumaišykite miltus, stevijų cukrų, kepimo miltelius. Sudėkite minkštą sviestą, supilkite pieną, įmuškite kiaušinius. Viską gerai išsukite iki vientisos masės.
2. Tešlą supilkite į maždaug 30x40 cm dydžio kepimo popieriumi išklotą kepimo skardą, dėkite į įkaitintą iki 180 °C orkaitę ir kepkite apie 20–25 minučių. Ar biskvitas iškepęs, patikrinkite mediniu smeigtuku. Jeigu ištrauktas medinis smeigtukas bus švarus, neaplipęs tešla – biskvitas iškepęs.
3. Iškeptą biskvitą atvėsinkite ir supjaustykite lygiomis juostelėmis. Dalį biskvito palikite trupiniams.
4. Pasigaminkite kremą. Dubenyje išsukite tepamąjį varškės sūrį su cukraus pudra.
5. Ant vieno biskvito užtepkite ir tolygiai paskirstykite kremą, dėkite antrą biskvitą, vėl užtepkite kremo ir t. t. Užbaikite užberdami ant pyrago viršaus ir šonų biskvito trupinių ir granatų sėklų.


Populiarūs straipsniai