Rugsėjo pirmoji. Vaikas eina į mokyklą

Mano šeimai • 2020 m. Rugpjūtis 16 d.
Pirmą kartą rugsėjo pirmajai ruošėmės prieš septynis metus, šiais metais mūsų vaikai eis į šeštą ir septintą klases. Bet kaip šiandien prisimenu jaudulį, kuris lankė ne tik paskutinį mėnesį ar savaitę prieš mokslo metus. Dėl mokslų ir didžiosios dukros pirmos klasės jaudinausi visus paskutinius darželio metus. Patirtis parodė, kad jaudinausi be reikalo – per mokyklinius metus keliaujame mokydamiesi ne tik privalomų dalykų, bet ir gyvenimiškų įgūdžių.

Šiandien noriu pasidalinti su jumis savo patirtimi, kaip pasiruošti mokyklai, patiriant kuo mažiau streso.

Turėkite sąrašą. Noriu nuraminti, kad didelis apsipirkimas, jei mokyklai ruošiatės labai atsakingai, vyksta vieną kartą – prieš pirmą klasę. Vėliau ruošiantis mokyklai peržiūrėkite, ką turite namuose, susidarykite sąrašą, ko trūksta, ir pirkite tik reikalingus dalykus.

Tikrai nebūtina kasmet pirkti naujos akvarelės ar spalvotų pieštukų, jei senieji dar gali būti naudojami. Suprantu, kad vaikams norisi visko naujo, bet nepraleiskite progos pasikalbėti apie tai, kaip reikia sunaudoti, ką turi. Nutarkite, ką pirksite nauja, įtraukite tą daiktą į sąrašą ir jam surasti skirkite didesnį dėmesį. Nepamirškite, kad bet kokį trūkstamą daiktą ar pasibaigusią priemonę visada galėsite nupirkti mokslo metų eigoje.

Įtraukite į pasiruošimą vaikus. Gali atrodyti, kad būsimas pirmokas dar per mažas rinktis sau daiktus, bet pasitikėkite savo vaikais. Pradinukams leiskite išsirinkti kuprinę, penalą, sąsiuvinių viršelių paveikslėlius. Leiskite jiems pajusti ir džiaugsmą, ir atsakomybę ruoštis mokyklai ir naujam etapui.

Vyresniems vaikams, kurie supranta, kaip vyksta apsipirkimas, moka skaičiuoti ir gali patys išsirinkti daiktus, galite skirti pinigų sumą, kurią jie patys gali išleisti pasiruošimui. Mokykite vaikus rinktis daiktus ir atkreipti dėmesį ne tik į kainą, bet ir į kokybę.

Tegul ruošdamiesi naujiems mokslo metams patys (arba su jūsų pagalba) peržiūri, kokių priemonių trūksta, ir sudaro savo pirkinių sąrašą.

Leisdami vaikams spręsti, rinktis ir pirkti patiems, mokote juos būti savarankiškais, priimti sprendimus ir būti atsakingais už savo pasirinkimus.

Būkite šalia ir drąsinkite. Mokykla yra naujas etapas ne tik vaikui, bet ir tėvams. Po saugaus darželio laiko prasideda metas, kai vaikai vis daugiau dalykų darys patys. Būsimi pirmokai yra tokio amžiaus, kai nauji dalykai juos labai džiugina, o mokykla yra būtent toks – naujas ir džiuginantis dalykas. Todėl mamos ir tėčio pareiga – drąsinti ir įkvėpti pasitikėjimo savo vaikui.

Gali būti, kad jūsų mokyklinė patirtis nėra labai gera, tačiau pasistenkite neperkelti to savo vaikui. Viskas, ką jis patirs mokykloje, bus tarsi pasakojimas, rašomas švariame lape. Tegul jame būna vaiko patirtys, o ne jūsų suformuotos nuostatos.

Kalbėkitės. Jei jūsų vaikas – būsimas pirmokas, kalbėkite su juo apie jums įprastas, bet jam naujas kasdienes situacijas. Mokykite išklausyti kalbantį, nepertraukti. Papasakokite, kad mokykloje ne viskas bus taip, kaip vaikas nori, ir reikės išmokti taisykles, kurių laikysis visi vaikai.

Aptarkite, kaip vyks kasdienis pasiruošimas mokyklai, kur vaikas pasidės mokyklinius rūbus ir kuprinę, kelintą valandą kelsis ir ką veiks grįžęs iš mokyklos. Greičiausiai, kasdienybė prasidėjus mokslo metams keisis, bet žinodamas, kas bus, vaikas jausis saugiau ir ramiau lauks prasidedančių mokslo metų.

Kurkite prisiminimus ir tradicijas. Kiekvieną rugsėjo pirmąją, anksčiau noriai, dabar su paniurzgėjimais ir įkalbinėjimu fotografuoju savo moksleivius. Toje pačioje vietoje, su gėlėmis rankose. Labai tikiuosi, kad pavyks šią tradiciją išlaikyti iki pat dvyliktos klasės ir vaikams bebaigiant mokyklą turėsime dvylika nuotraukų, žyminčių dvylika rugsėjo pirmųjų ir vaikų pokyčių. Galite sugalvoti savo būdą, kaip įamžinti rugsėjo pirmąją – rašyti palinkėjimus, svajones ir tikslus kiekvieniems metams į albumą/užrašų knygą, kaupti prisiminimų dėžę. Visos detalės, kurios šiandien atrodo mažai reikšmingos, užaugus vaikams atrodys visai kitaip.

Su pirma klase prasideda dvylika metų mokyklos, dvylika rugsėjo pirmųjų. Mano patirtis sako, kad tik pirmo vaiko rugsėjo pirmoji yra pilna nežinomybės, su vėlesniais vaikais ir vis vyresne klase rugsėjo pirmosios laukimas ir pasiruošimas jai tampa vis ramesnis. Prisiminkite, kad vaikų ramybė ir pasitikėjimas savimi labai priklauso nuo tėvų savijautos. Tikėkite savo vaikais ir jų sėkme. Priminkite sau, kad mokyklos metais už gerus pažymius svarbiau žmogiškieji gebėjimai – draugiškumas, mokėjimas atjausti, sąžiningumas, atsakomybė, kūrybiškumas, atkaklumas. Viso to vaikai mokosi mokykloje kartu su matematika, lietuvių kalba ir kitomis disciplinomis ir tai yra dalykai, už kuriuos pažymius rašo ne mokytoja, o gyvenimas. Gražios rugsėjo pirmosios ir sėkmingų mokslo metų!


Populiarūs straipsniai