Kūdikių maitinimo gairės

Mano šeimai • 2020 m. Lapkritis 10 d.
Laikotarpis, kai kūdikį reikia pradėti primaitinti, labai svarbus jo vystymuisi. Jis gali turėti įtakos tiek vėlesniems valgymo įpročiams, tiek fizinei sveikatai.

Kada pradėti?


Pasaulio sveikatos organizacija rekomenduoja kūdikį iki 6 mėnesių tik žindyti, o pagal Europos vaikų gastroenterologijos, hepatologijos ir mitybos draugijos (ESPGHAN) rekomendacijas kūdikį primaitinti reikia pradėti 17–26 savaitę. Kai primaitinti pradedama anksčiau arba vėliau, tai gali neigiamai veikti vaiko sveikatos būklę. Pernelyg ankstyvu primaitinimu laikomas primaitinimas, kai kūdikiui dar nėra keturių mėnesių. Iki tol kūdikio virškinamasis traktas dar nėra visiškai susiformavęs, kad galėtų suvirškinti su maistu gautas maistines medžiagas.

Tuo atveju, kai primaitinimas pradedamas vėliau (po 6 mėnesių), atsiranda grėsmė, kad kūdikis negaus pakankamai maistinių medžiagų, kurios būtinos jo augimui ir vystymuisi, nes motinos pienas arba pieno mišinys nesuteiks kūdikio organizmui reikalingų kalorijų, geležies kiekio.

Nuo ko pradėti?


Pirmoji produktų grupė, kurie rekomenduojami pradedant primaitinti sveikus kūdikius tuo atveju, jeigu vystymasis vyksta ir svoris didėja optimaliai, yra daržovės: moliūgai, brokoliai, žiediniai kopūstai, bulvės. Nė vieno naujo produkto nereikia įvesti skubiai, taip pat nereikia įvedimo
vilkinti. Kiekvienai daržovei reikia skirti nuo trijų iki penkių dienų, kad būtų galima tiksliai įvertinti kūdikio reakciją į naują produktą. Be to, reikėtų naujo produkto duoti pirmojoje dienos pusėje, kad per dieną būtų galima pastebėti, jeigu pasireikštų kokia nors alerginė reakcija į naują produktą.

Kai kūdikis jau primaitinamas trimis arba keturiomis daržovėmis, galima mėginti duoti vaisių. Rekomenduojama pradėti nuo
garuose virto obuolio, slyvos, banano. Po vaisių galima duoti ir produktų iš grūdų. Viena iš pirmųjų, kuri rekomenduojama, yra ryžių, kukurūzų, grikių arba sorų košė. Ji yra be glitimo ir retais atvejais sukelia alergiją. Kai jau paragauta šių košių, galima duoti avižų ir manų košės.

Kai kūdikiui pusė metų


Nuo 6 mėn., jei kūdikis jau gauna vaisių, daržovių ir produktų iš grūdų, rekomenduojama po truputį pridėti riebalinių medžiagų, pavyzdžiui, įlašinti kelis lašus alyvuogių aliejaus į daržovių tyrę. Po košių iš grūdų galima pradėti duoti mėsos. Pirmus kartus primaitinant mėsa, labiausiai tiktų veršiena, triušiena ar kalakutiena. Tai lengviausiai virškinama mėsa, todėl būtent šios jos rūšys labiausiai tiks kūdikio virškinamajam traktui.

Žinoma, vėliau mažylis po truputį galės pradėti valgyti ir vištieną, jautieną bei kiaulieną. Šiek tiek vėliau nei mėsą (apytikriai nuo 8 mėn.
amžiaus) rekomenduojama pradėti duoti žuvies, pavyzdžiui, menkės, cheko, ešerio, upėtakio, lašišos. Rekomenduojame pradėti nuo nelabai riebios žuvies, kad kūdikio virškinamajam traktui būtų lengviau ją perdirbti, vėliau galima duoti mažyliui paragauti ir riebios žuvies.

Kiaušinio trynio rekomenduojama pradėti duoti nuo 6–7 mėn. amžiaus, pridedant jo į košę, kurios kūdikis jau yra ragavęs, tuomet kūdikis su maistu gaus riebaluose tirpių vitaminų. Viso kiaušinio jau galima duoti, kai vaikui bus vieneri metai.

Pieno produktus į racioną galima įtraukti nuo 8–10 mėnesių, pradedant nuo tokių produktų kaip sviestas, kefyras, jogurtas be priedų arba varškė. Gryną karvės pieną galima mėginti duoti nuo vienerių metų amžiaus. Reikėtų pabrėžti – mažyliui nėra tinkami saldinti pieno produktai, nes jie pažeis dantų emalį, taip pat jis gali priaugti per daug svorio.

Kai sueina metai


Kai sueina vieneri metai, mažylį galima pradėti maitinti prie bendro stalo, žinoma, jeigu šeimoje laikomasi sveikos mitybos principų ir gaminami mažyliui tinkami patiekalai. Geriausia būtų, jeigu maistas būtų paruošiamas maitinimui kiekvieną kartą atskirai, bet jeigu tai neįmanoma, pavyzdžiui, išvykus į kelionę, galima paimti paruoštų tyrių. Rinkdamiesi tyrelę, pirmenybę teikite tai, kuri be pridėtinio cukraus, fruktozės ar druskos, taip pat žiūrėkite sudėtį: ar joje esantys produktai yra išbandyti ir nesukelia alerginės reakcijos.

Kūdikių maitinimas
ŽINGSNIS PO ŽINGSNIO

4–5 mėn.

6–7 mėn.

Daržovės

moliūgai
brokoliai
žiediniai kopūstai

bulvės
morkos
saldžiosios bulvės
avokadai

Vaisiai

slyvos
obuoliai
bananai
džiovintos slyvos su
kriaušėmis

kriaušės
mangai

Grūdiniai augalai

ryžiai
kukurūzai
grikiai
sorai
avižos

Mėsa

triušiena
kalakutiena

Žuvis

menkė

Pieno produktai

sviestas

Ankštiniai augalai

Riebalai

alyvuogių aliejus
lydytas sviestas

Tinkantys „I love eco“ ekologiškų tyrelių ir užkandėlių pavyzdžiai

džiovintos slyvos su kriaušėmis;
pastarnokai su bulvėmis;
obuoliai su mėlynėmis;
morkos su bulvėmis;
obuoliai su mėlynėmis;
morkos su bulvėmis

daržovės su saldžiosiomis
bulvėmis, obuoliais,
abrikosais;
daržovės su ryžiais ir
vištiena;
šakniavaisiai su lęšiais;
daržovės su lašiša

8–10 mėn.

10–12 mėn.

Daržovės

agurkai

visos kitos daržovės

Vaisiai

mėlynės

kiti vaisiai ir uogos

Grūdiniai augalai

manai

grūdų košės

Mėsa

veršiena
vištiena

kiauliena

Žuvis

ešerys
lašiša
upėtakis

žuvis, liesa ir riebi

Pieno produktai

rūgštaus pieno produktai
(gerųjų bakterijų raugai be priedų,
kefyras, varškė)

sūris
vaikučiui esant daugiau nei 1 m. – karvės
pienas

Ankštiniai augalai

lęšiai

pupelės

Riebalai

karvės sviestas

Tinkantys „I love eco“ ekologiškų tyrelių ir užkandėlių pavyzdžiai

obuoliai su abrikosais ir jogurtu;
bananai su mangais ir jogurtu;
daržovės su ryžiais ir vištiena;
lęšiai su daržovėmis;
vegetariškos lazanijos tyrė;
šakniavaisiai su lęšiais;
makaronų su Bolonijos padažu tyrė;
kukurūzų ir lęšių užkandėlė su pastarnoku;
kukurūzų ir lęšių užkandėlė su obuoliais ir kanele

obuoliai su abrikosais ir jogurtu;
bananai su mangais ir jogurtu;
daržovės su ryžiais ir vištiena;
lęšiai su daržovėmis;
vegetariškos lazanijos tyrė;
šakniavaisiai su lęšiais;
makaronų su Bolonijos padažu tyrė;
kukurūzų ir lęšių užkandėlė su pastarnoku;
kukurūzų ir lęšių užkandėlė su obuoliais ir kanele


Populiarūs straipsniai