Kaip užauginti skaitantį žmogų?

Apie tai, kaip pasirinkti pirmąsias knygas, leidyklos „Baltos lankos“ straipsnių cikle, atsižvelgdama į vaiko raidos tarpsnius, išsamiai ir nuosekliai pasakoja vaikų literatūros specialistė Inga Mitunevičiūtė.
PIRMIEJI METAI: NEGAILĖKITE KNYGŲ IR SKAITYKITE BALSU
Pasak specialistės, kalbant apie skaitymą, ypač svarbūs yra patys pirmieji kūdikio gyvenimo metai ir net laikotarpis iki jam gimstant.
„Daugybė mokslinių tyrimų patikimai rodo, kad kalba, smegenų jungtys, įpročiai formuojasi būtent tuo metu ir netgi prieš kūdikiui gimstant. Taigi skaityti vaikui galima pradėti jam dar negimus – gal kiek keistai skamba, bet iš tiesų tai yra be galo svarbu, nes taip kuriamas santykis tarp kūdikio ir jo aplinkos, o drauge tai ir galimybė kurti ryšį tarp kūdikio ir tėčio“, – pasakoja I. Mitunevičiūtė.
Vos tik kūdikiai pradeda tyrinėti pasaulį, pats laikas jiems parodyti, kad vienas iš šio pasaulio objektų yra knyga. Todėl tikrai nereikia bijoti duoti knygų, nors vaikas veikiausiai jas tiesiog... suniokos.
„Tokiame amžiuje su knyga tikrai galima daryti viską: vartyti, kramsnoti, apversti aukštyn kojomis ar numesti ant žemės, ištraukti kokią nors detalę, padraskyti. Tikrai rekomenduoju turėti kelias knygas, kurios būtent tam ir bus skirtos – sudėvėti, tiesiog „suskaityti“. Knyga tokio amžiaus vaikui nėra šventa karvė, tad nesijaudinkite, kad jie dar nesupranta ypatingos jos vertės ir tyrinėja ją kaip objektą. Taip lavėja smulkioji motorika“, – pabrėžia specialistė.
O ar svarbu, ką skaitysite kūdikiui? Ar tai turi būti prasmingos ir turiningos istorijos?
„Paradoksalu: kūdikiams tiesiogiai knygų tikrai nereikia, bet jiems reikia jūsų dėmesio, skaitymo, jūsų glėbio ir sakinių, kurie yra knygose. Girdėti skaitant – štai kas be galo svarbu, nes vaikų kalba formuojasi iš klausos iš girdimų sakinių, žodžių, jų junginių. Todėl kūdikėliams tikrai puikiai tiks balsu skaitomos receptų knygos ar tiesiog ištrauka iš patarimų knygos, kurią šiuo metu jums reikia perskaityti, ar kokio nors naujo aparato instrukcija. Tiesiog skaitykite balsu, nes vaikams svarbu išgirsti kuo daugiau ir kuo įvairesnių žodžių.
Ir, žinoma, jeigu norite užauginti skaitytoją – pats turite toks būti ir skaityti su malonumu. Skaitykite, mėgaukitės ir atvirai tai demonstruokite. Labai svarbu, kad vaikai matytų, kaip skaito tėvai“, – akcentuoja I. Mitunevičiūtė.
KIEK KNYGŲ TURI BŪTI NAMUOSE? KIEK LAIKO SKAITYTI? O JEI VISAI NESIDOMI?.. IR KITI KLAUSIMAI
Natūralu, kad tėvams bei seneliams kyla daugybė įvairių klausimų: kiek knygų reikia turėti namuose? O jei aš skaitau ir vaikas nesidomi – ar tęsti? Kiek laiko turi trukti skaitymas? Gal ateis laikas ir pats knygomis susidomės?
„Visi šie klausimai labai natūralūs. Iš dalies dėl noro turėti labai aiškius, tarsi akmenyje iškaltus atsakymus, kalbėdama apie tai, kaip parinkti knygą vaikui, visada vengiu įvardinti konkretų amžiaus tarpsnį. Svarbiau suprasti, koks jo raidos tarpsnis, o ne žinoti, kiek jam metų, nes tai labai individualu. Tačiau yra tam tikri bendri su amžiumi nesusiję principai, formuojantys tinkamą skaitymo aplinką, kuri yra be galo reikšminga. Tarkime, labai svarbu, kad namuose apskritai būtų knygų. Paklausite: kiek? Apskaičiuota, kad namų bibliotekoje reikėtų turėti mažiausiai 80 knygų. Maža to – geriausia skaitymo skatinimo strategija yra skaitantys tėvai, nes nėra nieko paveikiau už konkretų tėvų pavyzdį“, – įsitikinusi I. Mitunevičiūtė.
Pasak jos, kasdien kartu su vaiku reikėtų skaityti bent 15 minučių. Tiesa, nebūtinai iš karto. Skaitymui skirtą laiką galima skaidyti intervalais, pavyzdžiui, skaityti penkis kartus po tris minutes ar tris kartus po penkias.
„Labai svarbu suprasti, kad vaizdo ir garso įrašai niekada iki galo knygos nepakeis – jie gali tik ją papildyti. Yra gausybė tyrimų, rodančių, kad lemiamas veiksnys mokantis naujų dalykų ir formuojantis smegenų jungtims yra gyvo žmogaus balsas, kalba kaip gyva, organiška aplinkos dalis. Tiesa, svarbu įtraukti ir kitus pojūčius, ne vien klausą. Glostymas, lytėjimas, uostymas, kramsnojimas, detalių pajudinimas itin svarbūs. O labiausiai siūlau atsipalaiduoti, nesijaudinti ir nesitikėti pozityvaus atgalinio ryšio. Tikrai bus momentų, kai atrodys, kad vaikai knygomis ir skaitymu nesidomi, kad nekreipia dėmesio ir jiems neįdomu. Pamatysite: kai mažiausiai to tikėsitės, paaiškės, kad viską jie matė, viską suprato ir viskas jiems buvo įdomu“, – ramina specialistė.
Nuolaidos kodu RIMI15 galite pasinaudoti iki 2025 05 31
Nuolaida gali pasinaudoti čia >>