Kaip į vaiko mitybą įtraukti daugiau daržovių? Atsako mitybos specialistė

Mano šeimai • 2024 m. Balandis 08 d.
Kiekviena mama sutiks, kad užtikrinti vaikų mitybą – rimtas iššūkis, o ypač tada, kai norisi į racioną įtraukti kuo daugiau daržovių ir vertingų produktų.

Neslėpsiu, mano sūnus Kajus pakankamai ribotai valgo daržoves – mėgstamiausios yra paprikos, morkų lazdelės, agurkai, geltoni pomidoriukai, bet man, kaip mamai, norėtųsi gerokai daugiau.
 

Kviečiu jus šiandien įsiklausyti į mitybos specialistės Agnės Juknienės patarimus, kurie, labai tikiu, gali padėti kiekvienai mamai, kuri siekia praturtinti vaikų mitybą.

Taigi, kviečiu susipažinti – trijų vaikų mama A.Juknienė yra sertifikuota trenerė, baigusi šokio edukologiją, vedanti grupines, individualias treniruotes.

Agnė kuria sveikatai palankius receptus, kurie tinka visai šeimai ir su jumis dalijasi patarimais, kaip į vaiko valgiaraštį įtraukti daugiau daržovių ir kitų vertingų medžiagų.

Agne, pasikalbėkime apie vaikų mitybą ikimokyklinio amžiaus ir iki paauglystės. Kokie maisto produktai, sudedamosios dalys turėtų būti kiekvieną dieną? Ar iš esmės vaikų mityba skiriasi priklausomai nuo amžiaus?

Pirmiausia, noriu pabrėžti, kad viskas priklauso nuo vaikystės, o dar tiksliau – kokius įpročius mums diegia tėvai. Juk neveltui yra sakoma, kad jeigu nori, kad vaikas valgytų salotas, tai valgyki jas ir pats. Tai puikus pavyzdys, kad tėvai daro įtaką savo vaikams ir suformuoja įpročius.

Kaip turėtų atrodyti vaiko lėkštė?

Didžiąją dalį turi užimti daržovės, tuomet mėsa ar žuvis ir kruopos. Dydis priklauso nuo amžiaus ir žinoma, kad nuo paties vaiko bei jo aktyvumo. Faktas, kad lankantis kokį aktyvų būrelį vaikas valgys daugiau, o ir augant, bręstant, kaip žinia apetitas didėja.

Kokius užkandžius rekomenduotumėte pasiūlyti vaikams dienos eigoje?

Dienos eigoje siūlyčiau vaikams kaip užkandį pasiūlyti vaisių ar riešutų. Puikiai tinka obuolys, bananas, o dar puikiau – morkos ar uogos.

Tokie produktai ne tik duos energijos, numalšins alkį, bet ir aprūpins organizmą reikiamais vitaminais bei skaidulomis. Dar puikiai užkandžiui tinka ir vaisių glotnučiai, į kuriuos galima įdėti ir vieną ar kitą daržovę.

Nepamirškime ir sriubų. Labai naudinga, kai vienoje lėkštėje gauname tiek daržovių ir dar šilto maisto.

Kokią vakarienę rekomenduotumėte vaikams?

Vakarienei siūlyčiau daugiau baltymų turinį maistą. Tai gali būti ir apkepai, varškėtukai, žuvis. Beje, žuvies turėtume įprasti valgyti daugiau. Tikrai girdžiu, kad daug kas net kartą į savaitę jos nevalgo, vaikai nemėgsta, bet galbūt galime rasti sprendimą, kalbėti su vaikais, klausti kokia ir kaip pagaminta žuvis jiems tiktų. Gal tai būtų šamo kotletukai, kur kartais tikrai nesuprasime ar valgome žuvį ar mėsą. O gal tuno steikas? Tik kalbėjimas su vaiku atves prie rezultatų.

Nėra paslaptis, kad vaikams sunku įtikti su daržovėmis arba daugelis jų renkasi gana ribotai – agurkai, burbuolė ar pomidoras. Kaip padėti vaikui suvalgyti daugiau?

Visada galime gudrauti. Pateiksiu pavyzdį – kepkite blynelius, į kotletukus įdėkite daržovių. Esu ne kartą ruošusi blynelius, į kuriuos dėjau kalafiorus.

Taip pat labai rekomenduoju vaikams duoti ragauti įvairaus maisto – tik tokiu būdu sužinosime, ar vaikams skanu.

Dar vienas geras būdas iš praktikos: vakare vaikai, kaip taisyklė, nori užkandžiauti. Mes pripjaustome išilgai agurkų, salierų, morkų, įdedame į indelį humuso ir tiesiog, žiūrint kokį filmuką, kai nėra pasirinkimo kokiam nesveikam užkandžiui, puikiai susivalgo visos tos daržovės.

Bet pasikartosiu, kad tai sunkus tėvų darbas. Pavyzdžiui, daržoves galima įmaišyti į glotnučius – puikiai tinka špinatai, braškės, avokadas, bananas su augaliniu gėrimu.

Pakalbėkime apie sriubas. Dažnai mamos įsitikinusios, kad sriuba – itin geras variantas, padedantis vaikui suvalgyti reikiamą kiekį daržovių. Ar teisingas toks požiūris?

Tiesa, kad virti ir kepti produktai praranda naudingų medžiagų ir daug geriau valgyti šviežias daržoves, tačiau su sriuba gauname ir skysčių, ir baltymų, pavyzdžiui, mėsos kukulių.

Pasidalinsiu keliais patarimais, kurie pravers verdant sriubas: daržovių gabaliukus meskite tik į verdantį vandenį, tada iš jų pasišalins mažiau vertingų medžiagų, jos bus skanesnės. Taip pat geriau, kai daržovės nesuvirusios iki košės, geriau lieka truputį kietesnės ir traškesnės, taip turės ir daugiau naudingų medžiagų.

O sultinius siūlau virti iš vištienos ar jautienos kaulų, kurie bus naudingesni. Aišku, tokį sultinį reikia virti ilgai, bet jį galima užšaldyti ir naudoti kitą kartą. Tuo pačiu noriu pasakyti, kad šaldytos daržovės ir uogos tikrai nepraranda naudingų medžiagų.

Agne, pasidalinkite, kokios daržovės būtų TOP5, kurias kasdien turėtų valgyti vaikai?

  • Špinatai. Jie turi daug vitaminų A, B ir K. Taip pat – kalcio, magnio, geležies, juose gausu antioksidantų ir skaidulų. Juos tinka naudoti glotnučiams ar kepant blynus.
  • Morkos. Jos turi daug vitamino A ir K. Taip pat – beta karotino, kalio, antioksidantų. Jas taip pat galima naudoti į glotnučius, į įvairius blynus ir sriubas.
  • Saldi bulvė. Jos turi daug vitamino A, B, C. Taip pat – skaidulų, beta karotino, aminorūgščių. Jos puikiai tinka garnyrui, blyneliams, sriuboms, salotoms.
  • Brokolis. Jos turi vitaminų A, C ir K. Taip pat – kalcio, kalio, geležies. Puikiai tinka į blynus, salotas. Galima apvirti, gardinti druska ir sviestu.

Kiek svarbus vanduo augančiam organizmui?

Vaikus būtina pratinti gerti vandens. Arbatos, sultys, sriubos – nesiskaičiuoja. Mano rekomendacija – turėti gražią, patogią gertuvę, kuri visada būtų po ranka. Pasidalinsiu, kaip apskaičiuoti, kiek reikia vandens išgerti.

Formulė tokia: kūno svoris x 0,03 = kiek per dieną turime išgerti (mažiausiai).

DAUGIAU NAUDINGŲ PATARIMŲ:

tavo_sveiki_iprociai


Populiarūs straipsniai