Pakeitus vieną įprotį galima smarkiai sutaupyti: ekspertas pataria kaip tai padaryti

Apsipirk protingai • 2023 m. Birželis 29 d.
Vasara – didžiųjų išlaidų metas.

Dažnai šiuo metų laiku vykstame atostogų, skiriame lėšų papildomiems sodo rakandams ar tiesiog daugiau pinigų išleidžiame kavinėse ir restoranuose. Tačiau norint gauti pinigų pramogoms ar poilsiui, dažnai atsisakome mums būtinų prekių. Finansų konsultantas Nerijus Murauskas teigia, kad yra paprastesnis būdas sutaupyti, tereikia protingai apsipirkinėti. „Rimi“ komercijos operacijų vadovė Olga Suchočeva sako, kad norint sutaupyti visada pravartu galvoti apie ilgesnio galiojimo produktus ar kitas ne maisto prekes ir jas įsigyti, kuomet yra akcijos.

Maistui derėtų išleisti iki penktadalio savo pajamų

Pajamų paskirstymas – vienas iš būtiniausių veiksmų siekiant sutaupyti atostogoms, pramogoms ar svarbiems pirkiniams. Finansų konsultantas N. Murauskas teigia, kad nors vienos griežtos taisyklės dėl išlaidų valdymo srityje nėra, derėtų vadovautis keletu esminių principų.

„Skirstant savo pajamas derėtų vadovautis savo prioritetais ir galimybėmis. Dažniausiai finansiniame sektoriuje kalbame apie tai, kad maistui derėtų skirti nuo 10 iki 20 procentų savo gaunamų pajamų, o viso būtinosioms reikmėms reikėtų išleisti iki 50 procentų. Tuo tarpu pramogoms nereikėtų viršyti 10 procentų barjero. Geriausiai biudžetą skirstyti naudojantis skirtingomis banko sąskaitomis, sukurtomis su tam tikra paskirtimi. Į jas galima išskirstyti kiekvieną patiriamų išlaidų kategoriją, nesvarbu ar tai būtų maistas ar numatytos pramogos“, – pažymi ekspertas.

Rekomenduoja vadovautis sąrašu

Vykstant į prekybos centrus labai svarbu apsipirkti protingai. Vieni susidaro prekių sąrašus su norimais produktais, kiti susidėlioja norimus pirkinius programėlėje. Visgi, vis dar daug žmonių renkasi pirkinius emociškai, tiesiog prie parduotuvės lentynos. Pasak finansų konsultanto N. Murausko, protingas atsipirkimas yra tas, kuomet perkami suplanuoti, o ne emocijų pagrindu sugalvoti pirkiniai.

„Kai apsipirkinėjate parduotuvėje, rekomenduoju vadovautis sąrašu, o ne emociniu, tuo metu kilusiu sprendimu. Visada primenu vieną visiems puikiai žinomą patarimą, kad į parduotuvę negalima eiti alkanam, nes nusipirksite daug nereikalingų produktų. Svarbu pabrėžti, kad kiekvienas nusipirktas nereikalingas produktas – pinigų išmetimas į orą. Tokiu būdu susidaro tyliosios išlaidos, kurios galutinėje mėnesio finansų lentelėje sudaro gana didelę sumą. Apsipirkinėjant protingai jų paprastai galime išvengti“, – sako finansų konsultantas.

Apsiperkant būtinas kelių lygių planavimas

Norint sutaupyti vertėtų naudotis ir kelių lygių planavimu. Vienų prekių, ne taip dažnai naudojamų buityje, galima nusipirkti pusmečiui į priekį, o kitų, pavyzdžiui maisto produktų, derėtų įsigyti kartą per savaitę. Pasak N. Murausko, prieš apsipirkimą reikėtų apgalvoti visus ateinančią savaitę gaminamus patiekalus.

„Vienas iš svarbiausių dalykų apsiperkant protingai – kelių lygių planavimas. Pirmo lygio planavimui galima priskirti maistą ir dažniausiai naudojamus buities produktus. Prieš einant į parduotuvę būtina susiplanuoti kasdienį savaitės valgiaraštį. Paprasčiausia tai daryti ant popieriaus lapo ar telefone esančiose programėlėse. Susiplanavus valgiaraštį derėtų peržvelgti savo šaldytuvą ir pasigilinti, kokius produktus jau turite, o kuriuos derėtų dar nusipirkti. Norint sutaupyti parduotuvėje reikėtų vadovautis būtent tokiu sąrašu. Tuo tarpu antrojo lygio planavimas apima įvairius buityje rečiau naudojamu ir ilgesnį galiojimo laiką turinčius produktus: valiklius, dušo priemones, tualetinį popierių. Šiuos gaminius akcijų metu parduotuvėse galite įsigyti ketvirčiui ar pusmečiui į priekį“, – sako ekspertas.

Planuojantis apsipirkimus laikas yra labai svarbus. Retas kuris nori važinėti po skirtingus prekybos centrus ir ieškoti tinkamiausio kainos pasiūlymo. Pasak finansų konsultanto, labai svarbu tinkamai įvertinti savo laiko sąnaudas ir apsipirkinėti tik vienoje parduotuvėje.

„Jei ieškome geriausio kainos pasiūlymo, mums tikrai nereikia važinėti po skirtingus prekybos centrus ir ieškoti, kur produktai yra pigesni. Šitaip išeikvosime be galo daug laiko ir klausimas, ar iš viso sutaupysime. Apsipirkinėjant tame pačiame prekybos centre, būna įvairios akcijos, tad jų metu reikia nusipirkti daugiau ilgo laikymo produktų“, – patarimais dalinasi N. Murauskas.

Renkantis ilgai planuotą pirkinį arba dažnai naudojamą buitinės technikos prietaisą, derėtų atsižvelgti į esminius daikto naudojimo ypatumus. Pasak finansų konsultanto, pirmiausia reikėtų įvertinti, ar daiktas bus dažnai naudojamas. „Kuo intensyviau naudojamas daiktas, tuo jo vertė bus didesnė. Prieš perkant derėtų tinkamai įsivertinti kiek ir kokiomis aplinkybėmis jį naudosite. Jei brangesnio daikto pirkimas jo pirkėjui duos didesnę vertę, vadinasi verta pasvarstyti apie brangesnį variantą ir atvirkščiai. Esminis faktorius – žmogaus finansinės galimybės ir norai“, – pažymi finansų konsultantas N. Murauskas.

Bene mažiausia kaina rinkoje

Ieškantys būdų patogiau susiplanuoti savo savaitės valgiaraštį ir sutaupyti, gali naudotis „Rimi“ tinklalapyje esančiu įrankiu „Gaminu, neišmetu“. Šiame virtualiame šefe galite pasirinkti produktus, kuriuos tuo metu turite namuose, o pagal juos įskiepis pasiūlys sveikus ir gardžius receptus, praturtinsiančius jūsų dieną. Taip ne tik sutaupysite, bet ir prisidėsite prie maisto švaistymo mažinimo.

Norintiems sutaupyti „Rimi“ komercijos operacijų vadovė Olga Suchočeva primena, kad nuo gegužės 30 d. prekybos tinklas „Rimi“ visoje Lietuvoje siūlo daugiau kaip 600 pirkėjų mėgstamų produktų įsigyti bene žemiausia įprasta kaina rinkoje, taip atliepdamas žmonių norą sutaupyti ir greitai bei patogiai apsipirkti. Šios prekės lentynose žymimos specialiu euro ženklu.


Populiarūs straipsniai