Valentino dieną – dėmesys senjorams

2020 m. Vasaris 14 d.
Valentino dieną „Rimi“ kartu su „Sidabrine linija“ praskaidrino Vilniaus senjorų kasdienybę žiniomis apie emocinę sveikatą, dėmesiu ir dovanomis.

Pirmiausia turime pasirūpinti savimi, kad galėtume pasirūpinti kitais – įsitikinę „Sidabrinės linijos“ atstovai. Specialistai teigia, jog emocinį raštingumą didinti niekada nevėlu, o meilės diena – puiki proga pasikalbėti apie jausmus.

Šventės gali būti ir liūdesio laikas

„Šeimos šventės visada yra liūdnesnis laikotarpis vienišiems žmonėms. Tarp senjorų tokių žmonių – daugiau nei bet kokiose kitose amžiaus grupėse, todėl net jeigu meilės diena jiems atrodo svetima, pasirūpinti dėmesiu jiems šiandien svarbu“, – sako „Sidabrinės linijos“ savanoriškos veiklos koordinatorė Ieva Čerbulėnienė.

Šios pozicijos laikosi ir prekybos tinklas „Rimi“, Valentino dienos rytą pakvietęs senjorus susitikti, pasivaišinti bei sužinoti, kaip pasirūpinti savo emocine sveikata. „Kiekvieną dieną mūsų prekybos centruose lankosi tūkstančiai vyresnio amžiaus pirkėjų. Dalis jų į parduotuves užsuka ne tik būtiniausių prekių, bet ir prasiblaškyti – mūsų parduotuvių darbuotojai juos priima kaip gerus pažįstamus, draugus. Žinodami senjorų kasdienius poreikius, kiekvieną dieną stengiamės jiems pateikti vertingų pasiūlymų jų stalui, o turėdami galimybių – ir turtingesnį, įdomesnį laisvalaikį“, –  sako „Rimi Lietuva“ ryšių su visuomene vadovė Renata Keršienė.

Emocinius išgyvenimus lemia įvairios priežastys

Pasak „Rimi“ vykusiame susitikime su senjorais kalbėjusios medicinos psichologės Justinos Belevičienės, tyrimai rodo, jog neturėdami su kuo pasikalbėti žmonės dažniau panyra į apmąstymus, jiems sunkiau atsiriboti nuo neigiamų minčių. Jos teigimu, emociniams išgyvenimams įtakos turi ne tik sveikatos būklė, bet ir išsilavinimas: žmogus, kurio išsilavinimas yra aukštesnis, žino daugiau būdų, kaip atitrūkti nuo neigiamų emocijų ir save prablaškyti – skaito knygas, turi platesnį socialinį ratą ir aktyviau bendrauja, sportuoja ar užsiima kita veikla.

Įtakos emociniams išgyvenimams turi ir finansinė padėtis – jeigu negalime pasirūpinti savo pamatiniais poreikiais, daug sunkiau rasime priežastį nusišypsoti. Nepaisant to, „Sidabrinės linijos“ atstovė tikina, jog džiaugsmą galime pajusti visi ir visiškai netikėtai, tereikia labiau atkreipti dėmesį į malonias smulkmenas – saulėtą dieną, sutiktą draugą, pokalbį su artimu žmogumi.

Mokytis emocinio raštingumo niekada nevėlu

Pasak J. Belevičienės, didinti emocinį raštingumą galime pripažindami jausmų svarbą ir mokydamiesi atpažinti savo ir kitų emocijas: „Kiekviena emocija yra energijos gumulas, kurį kažkuriuo būdu reikia iš kūno išleisti. Jeigu to nepadarome, emocijos pradeda ieškoti vietos išeiti ir tuomet prasideda psichosomatinės ligos. Todėl dažnai ilgą laiką stresą ar nerimą patiriantiems žmonėms atsiveria skrandžio opos, padidėja kraujospūdis, prasideda širdies ligos.“

Nerimas ir stresas daro didžiausią įtaką mūsų sveikatai. Jų atsikratyti, pasak specialistės, gali padėti kvėpavimo pratimai, „čia ir dabar“ būsena, neapibrėžtumo priėmimas, bendravimas su artimu žmogumi. Liūdėti ar jausti kitas neigiamas emocijas yra universalu ir būdinga visiems žmonėms. „Liūdėti dieną ar savaitę dėl kažkokios priežasties yra visiškai normalu, tačiau liūdint ilgiau reikėtų savimi pasirūpinti ir kreiptis į specialistus“, – rekomenduoja J. Belevičienė.  

Kaip galime padėti vienišam žmogui?

Renginyje apsilankiusi 67-erių senjorė Dana teigia tik dabar supratusi, kaip svarbu ieškoti kitų kontaktų, o ne gyventi užburtame, liūdname rate: „Atradęs naujų kontaktų, randi ir naujų būdų, kaip toliau gyventi. Mano darbas buvo susijęs su bendravimu, tad pensijoje, kuomet savęs niekam neatiduotu, man labai sunku.“

Rasti pašnekovų senjorai kasdien gali skambindami į „Sidabrinę liniją“. Taip vadinasi socialinė iniciatyva, sukurta vyresnio amžiaus žmonėms, kurie jaučiasi vieniši ir nori pasikalbėti. Tai visiškai nemokama draugystės, bendravimo ir emocinės pagalbos telefonu paslauga. Ši iniciatyva, jungianti net 300 savanorių visoje Lietuvoje, tuoj švęs ketvirtąjį savo gimtadienį. Šia linija galimi pokalbiai lietuvių, rusų ir lenkų kalbomis.

Vyresnio amžiaus žmonių gerove besirūpinantis prekybos tinklas „Rimi“, tinklo lojalumo programoje dalyvaujantiems senjorams kiekvieną pirmadienį suteikia 10 proc. nuolaidą pirkinių krepšeliui, taip pat ruošia papildomus, specialius pasiūlymus.


Populiarūs straipsniai