„Rimi“ apklausa atskleidė – gyventojams trūksta žinių, kaip kasdien išmesti mažiau maisto

2020 m. Rugsėjis 17 d.
Išsivysčiusiose šalyse, tarp kurių – ir Lietuva, didžioji dalis, 53 proc., viso išvaistomo maisto tenka namie nesuvartojamam ir išmetamam maistui.

Šiuos Europos Sąjungos duomenis patvirtino Lietuvos socialinių tinklų vartotojų apklausa, kurią „Rimi Lietuva“ vykdė artėjant rugsėjo 29-ąją pirmą kartą Europos komisijos iniciatyva minimai Tarptautinei informavimo apie maisto švaistymą dienai.

Keturi iš penkių apklaustų šalies gyventojų bent kartą per savaitę išmeta maistą

Internetinės apklausos, kurioje dalyvavo daugiau nei 500 gyventojų, duomenimis keturi iš penkių, arba 80 proc., apklaustųjų maistą išmeta bent 1-2 kartus per savaitę. Daugiau nei 3 kartus per savaitę taip besielgiantys teigia 7 proc. gyventojų. Tuo tarpu tik 13 proc. atsakė niekada neišmetantys maisto produktų ar jau paruošto maisto. Beveik kas trečias, 31 proc., prisipažino išmetantys pieno produktus, kiek daugiau nei kas trečias – 34 proc. – duonos ir kepyklos gaminius, beveik kas dešimtas – 9 proc. – mėsos produktus. Beveik kas antras, 46 proc., patvirtino išmetantis namuose paruoštą maistą ir daugiausia, 68 proc., apklausoje dalyvavusiųjų atsakė taip besielgiantys su vaisiais ir daržovėmis.

„Apklausą organizavome turėdami tikslą ne tik daugiau sužinoti apie maisto švaistymo situaciją Lietuvoje, bet ir suprasti, kiek gyventojai turi žinių, kurios padėtų jiems mažinti išmetamo maisto kiekį. Nors net 62 proc. apklaustųjų tvirtino, kad žinių apie tai, kaip mažinti maisto švaistymą namuose, turi pakankamai, apklausos rezultatai leidžia daryti išvadą, kad savo žinias gyventojai pervertina, nes net 87 proc. apklaustųjų vis tiek yra privesti reguliariai išmesti maistą“, – sako „Rimi Baltic“ socialinės atsakomybės vadovas Liudvikas Aleliūnas.  

Išmeta, nes gamina per daug

Pasak jo, iš apklausos rezultatų akivaizdu, jog gyventojams trūksta gebėjimo ir žinių tinkamai įvertinti, kiek maisto suvartoja asmeniškai ar kartu su šeimos nariais vieno maitinimosi metu. Apklausos duomenimis, 62 proc. gyventojų per savaitę tenka išmesti 1-2 porcijas jau paruošto maisto, o 9 proc. –  daugiau nei 3 porcijas per savaitę. Tai patvirtino ir patys apklausos dalyviai, atsakydami į klausimą apie priežastis, dėl kurių išmeta maistą. Beveik trečdalis, 29 proc., prisipažino išmetantys maistą, nes namie lieka per daug pagaminto maisto.

„Šie skaičiai rodo, kad Lietuvos gyventojams taip pat trūksta žinių, kaip jau įsigytą, namie turimą ar paruoštą maistą laikyti, apdoroti ar kitaip sunaudoti, kad netektų išmesti. Pavyzdžiui, paprasčiausias būdas jau paruoštą maistą išsaugoti ir suvartoti vėliau – jį užšaldyti ir tai daryti porcijomis, kurias patogu atsišildyti ir vienu kartu suvartoti namie, nusinešus į darbą ar mokyklą“, – sako Liudvikas Aleliūnas. Jis atkreipia dėmesį, kad maistą išmesti tenka ir dėl per gausaus pirkimo – taip teigia 27 proc. apklaustųjų. Po 13 proc. apklausoje dalyvavusiųjų patvirtino, kad maistą išmeta dėl impulsyvaus pirkimo ir netinkamo maisto produktų laikymo šaldytuve. Likusieji, 17 proc., nurodė kitas priežastis, kodėl išmeta maistą. Tarp jų – pasikeitę maisto gaminimo namie planai, ypač vasaromis, vaikų atsisakymas valgyti paruoštą maistą, per gausios lauktuvės iš tėvų ar giminaičių.

Siekia sumažinti išmetamų maisto prekių kiekį perpus

„Prisijungti ir pirmą kartą minėti Tarptautinę informavimo apie maisto švaistymą dieną nusprendėme drauge su kolegomis latviais ir estais, nes dirbdami mažmeninės prekybos maisto prekėmis rinkoje iš arti matome, kiek ir ko mūsų šalies gyventojai perka kasdien, galiausiai – žinome ir patys nuolatos ieškome būdų, kaip mažinti išmetamo maisto kiekį ir mūsų prekybos tinklo parduotuvėse. Būdami ICA grupės dalimi, esame išsikėlę tikslą iki 2025 metų, lyginant su 2016-aisiais, perpus sumažinti išmetamų maisto produktų iš parduotuvių ir sandėlių“, – sako Liudvikas Aleliūnas.

Šiuo tikslu „Rimi“ visose trijose Baltijos šalyse prekių galiojimo monitoringui pasitelkė išmaniąją programėlę, kuri leidžia efektyviai mažinti nurašomų prekių kiekį. Prekinę išvaizdą praradusius, bet vartojimui dar visiškai saugius produktus „Rimi“ siekia parduoti, o ne išmesti, todėl sumažina jų kainą. Bendra Baltijos šalių ir Švedijos komanda ieško inovatyvių sprendimų, kurie padeda ilgiau išlaikyti maistą šviežią, matuoja ir analizuoja maisto švaistymo rodiklius bei dalinasi gerąja praktika, kaip mažinti jo kiekius. Besibaigiančio galiojimo produktus „Rimi Lietuva“ perduoda „Maisto bankui“ – vien per praėjusius metus įmonė perdavė 320 tonų maisto produktų, kurie per socialinių organizacijų tinklą pasiekė 25 tūkst. skurdžiai gyvenančių žmonių 94-iuose Lietuvos miestuose ir miesteliuose.


Populiarūs straipsniai