Paskelbti „Baltic Sustainability Awards 2022“ nugalėtojai. Tarp jų – Lietuvos „Oxylabs“

2022 m. Gruodis 01 d.
Vakar, lapkričio 30 d., Rygoje, paskelbti „Baltic Sustainability Awards“ nugalėtojai, kurie buvo atrinkti iš daugiau nei 240 paraiškų ir 29 finalininkų. 

Tarp aštuonių laimėtojų, įvertintų už reikšmingus pasiekimus tvarumo inovacijų srityje visose trijose Baltijos šalyse, – Lietuvos startuolis „Oxylabs“, tarp Baltijos šalių gyventojų išrinktų „Pokyčių ambasadorių“ – tvarumo ir klimato aktyvistas Gediminas Kondrackis.

Laimėjimą atnešusį sprendimą Lietuvos startuolis kūrė pro bono

„Esame nepaprastai dėkingi visiems šiuose apdovanojimuose dalyvaujantiems verslininkams ir pokyčių lyderiams už kūrybiškumą bei ryžtą savo pavyzdžiu skatinti tvarią plėtrą. Šis projektas – puiki galimybė apie savo naujoves papasakoti Baltijos šalių gyventojams, paskatinti kitus žaliųjų technologijų startuolius skleisti žinią apie savo pasiekimus ir taip įkvėpti dar daugiau entuziastų. Raginame ir toliau kartu stengtis, kad mūsų ateitis būtų geresnė“, – sako Liudvikas Aleliūnas, „Rimi Baltic“ socialinės atsakomybės ekspertas. 

Šiais metais „Baltic Sustainability Awards“ organizatoriai siekė atkreipti dėmesį į tvarumo įvairovę – šiuo tikslu pristatė naują „Poveikio aplinkai“ apdovanojimo subkategoriją „Socialinės iniciatyvos“. Daugiausia paraiškų tarp Baltijos šalių šioje subkategorijoje pateikė Lietuvos organizacijos. Viena jų – viešųjų duomenų rinkimo ir tarpinių serverių sprendimus kurianti įmonė „Oxylabs“. Vietą tarp finalininkų jai užtikrino dirbtinio intelekto įrankis, kuriuo siekiama aptikti potencialiai žalingą turinį internete. Naudojant automatinio informacijos rinkimo technologiją bei dirbtinio intelekto valdomą atpažinimo programinę įrangą, įrankiu stebimos Lietuvos IP adresus turinčios svetainės, kuriose siekiama aptikti nelegalų ir žalingą turinį, susijusį su seksualine prievarta prieš vaikus ir pornografija. „Oxylabs“ sukūrė šį įrankį pro bono, bendradarbiaudami su Ryšių Reguliavimo Tarnyba (RRT). 

„Inovacijų“ ir „Poveikio aplinkai“ kategorijų nugalėtojai išaiškėjo apdovanojimų komisijos balsavimo metu, kuris vyko po finalininkų prisistatymų, o kategorijos „Pokyčių ambasadoriai“ nugalėtojai išrinkti viešu balsavimu. Remiantis jo rezultatais, šios kategorijos laimėtoju iš Lietuvos paskelbtas Gediminas Kondrackis, Klimato muziejaus, asociacijos „Aktyvus jaunimas“ ir iniciatyvos „Tvariau.lt“ steigėjas.

Laimėtojai išrinkti įvertinus realų jų strategijos poveikį

„Naujoji žiedinė ekonomika remiasi tvariais sprendimais tų veikėjų, kurie ne tik mąsto, bet ir veikia tvariai. Joje nėra vietos taip vadinamam žaliajam smegenų plovimui (angl. greenwashing). Todėl apdovanojimų laimėtojai buvo nustatyti įvertinus jų strategijos poveikį kuriant tvarią ekosistemą. Tikiuosi, kad šis renginys parodys teigiamus pavyzdžius, kas šiandien, čia ir dabar įmanoma tvarumo srityje, ir taip įkvėps pokyčiams kitas įmones“, – sako Jānis Kauliņš, apdovanojimų komisijos narys, projekto rėmėjos ir metodologijos kūrėjos – verslo konsultacijų bendrovės „EY Baltic“ partneris, Klimato kaitos ir tvarumo paslaugų vadovas Baltijos šalyse.

Tarp kitų laimėtojų iš Baltijos šalių – Latvijos įmonė „Aerones“, kuri apdovanojimą gavo dviejose skirtingose kategorijoje – „Inovacijų“ kategorijoje tarp startuolių ir „Atsinaujinančios energijos“ subkategorijoje „Poveikis aplinkai“. „Aerones“ sukurtas ir pagamintas bei apdovanojimus pelnęs sprendimas – tai robotizuotas, nei tradiciniai metodai daug efektyvesnis įrankis, skirtas nuotolinei vėjo turbinų priežiūrai ir remontui. Kitas nugalėtojas iš Latvijos – „Eco Bus“, kuris laimėjo subkategorijoje „Tvarūs miestai ir mobilumas“ už sprendimą, leidžiantį į elektrinius modernizuoti dyzelinius autobusus. Estijos verslas „Fibenol“, įdiegęs biomedžiagų gamybos iš medienos likučių technologiją, įvertintas apdovanojimu „Inovacijų“ kategorijoje. „Tvarių išteklių“ subkategorijoje nugalėtoju tapo Estijos verslas „Up Catalyst“, gaminantis anglies nanomedžiagas iš atliekų biomasės ir CO2 emisijų.

„Baltic Sustainability Awards“ – tai Baltijos šalių apdovanojimų konkursas įmonėms, organizacijoms, startuoliams ir asmenims už tvarumo inovacijas. Jį organizuoja inovacijų valdymo įmonė „Helve“ kartu su partneriu „Rimi Baltic“ įkūrėju. Apdovanojimus remia strateginės metodologijos partneris „EY Baltic“, partneriai „Dokobit“, „Baltic Block“, „Signet Bank“, „Sorainen“ ir informaciniai partneriai „IR Nauda“, ​​„Clear Channel“.

Šiais metais paraiškos apdovanojimams buvo teikiamos aštuoniose kategorijose: „Poveikio“ subkategorijose „Atsinaujinantys energijos šaltiniai“, „Tvarūs ištekliai“, „Tiekimo grandinė“, „Tvarūs miestai ir mobilumas“ bei „Socialinės iniciatyvos“, „Inovacijų“ kategorijoje startuoliams ir įmonėms bei kategorijoje „Pokyčių kūrėjai“ už individualius pasiekimus. Šiais metais organizatoriai gavo daugiau nei 240 paraiškų iš visų trijų Baltijos šalių, kurias vėliau kruopščiai įvertino tarptautinė komisija pagal strateginio partnerio EY specialiai apdovanojimams pritaikytą metodiką.

Daugiau informacijos apie Baltijos šalių tvarumo apdovanojimų finalininkus skelbiama adresu www.balticsustainabilityawards.eu/forum.


Populiarūs straipsniai