Pasaulinė sąžiningos prekybos diena bus minima ir „Rimi“

2019 m. Gegužė 10 d.
Kasmet antrąjį gegužės šeštadienį visame pasaulyje švenčiama Pasaulinė sąžiningos prekybos diena, neaplenks ji ir Lietuvos.

Kaip teigia Lietuvos vystomojo bendradarbiavimo organizacijų asociacijos „Litdea“ prezidentas Tomas Kurapkaitis, ši diena minėtinų sąraše atsirado ne be reikalo – ja siekiama skatinti visuomenę tapti sąžiningais ir etiškais vartotojais, susipažinti bei rinktis sąžiningos prekybos prekes ir taip prisidėti prie darnesnio pasaulio kūrimo.

Sąžininga prekyba (ang. Fair Trade) yra prekybos su besivystančio pasaulio šalių gamintojais partnerystė, kuri užtikrina visų dalyvaujančių žmonių teises, sąžiningą atlygį už prekes, gamybą laikantis darnos su gamta ir žmogumi principų, taip pat remia kovą su ekonomikos krize, skurdu, lyčių nelygybe besivystančiose šalyse ir klimato kaita pasaulyje.

T. Kurapkaitis džiaugiasi, kad Lietuvoje sąžininga prekyba vystosi gana sparčiu žingsniu – prekybos centruose daugėja sąžiningos prekybos ženklais pažymėtų prekių, tokių kaip kava ir kakavos pupelės, cukrus, bananai, ananasai, riešutai, kruopos, prieskoniai ir kt. Šie produktai, kuriuos rinkdamiesi pirkėjai gali būti tikri, kad jie neremia vaikų išnaudojimo darbui ir kitos nesąžiningos veiklos, žymimi spalvotais ženkleliais „Fairtrade“, „Rainforest Alliance“, „Fai for life“, „Cocoa life", „UTZ“. 

„Daugelio šių produktų tiekėjai yra smulkūs augintojai, kurie didelę dalį derliaus nuima tiesiog rankomis, dažnai neturi daug žinių ir įgūdžių efektyviai plėtoti savo ūkį ar parduoti derlių už didesnę kainą“, – tokių ūkininkų palaikymo svarbą akcentuoja „Litdea" prezidentas T. Kurapkaitis.

Įdomu, kad, pavyzdžiui, net 33 proc. visų kakavos pupelių pasaulio rinkai tiekia Dramblio Kaulo Krantas, tačiau Tarptautinė darbo organizacija (International Labor Organization) skaičiuoja, kad vietos kakavos derliaus nuėmėjai uždirba vos iki 1 JAV dolerio per dieną, o tai sudaro tik 20 proc. pragyvenimo išlaidoms reikalingos sumos. Sąžiningos prekybos organizacijos padeda šiems smulkiems ūkiams burtis į kooperatyvus, įsigyti ir naudotis technika, kuri palengvina derliaus nuėmimą ir apdirbimą, įgyvendina švietimo projektus, stiprina raštingumą.

Kaip teigia prekybos tinklo „Rimi“ viešųjų ryšių vadovė Giedrė Buivydienė, sąžiningos prekybos standartus atitinkančių prekių pasiūla parduotuvėse iš tiesų didėja, jas vis labiau atranda ir pirkėjai, kurie nebėra abejingi, kaip ir kokiomis sąlygomis yra gaminamos jų pamėgtos prekės.

„Didžiuojamės, kad buvome pirmasis prekybos tinklas Baltijos šalyse, kurio asortimente atsirado mūsų privačios etiketės kava, turinti „UTZ“ sertifikatą – t.y. gaminama pagal sąžiningos prekybos standartus, – teigia G. Buivydienė. – Tokių produktų mūsų privačios etiketės asortimente vis daugėja ir mes nuolat ieškome galimybių į jį įtraukti vis daugiau gaminių, kurių kelias iki galutinio vartotojo yra darnus tiek gamtos, tiek visuomenės atžvilgiu.“

Šeštadienį, gegužės 11-ąją, Pasaulinės sąžiningos prekybos diena bus minima ir „Rimi“  tinkle: parduotuvėje „Rimi Panorama“ pirkėjai bus kviečiami iš arčiau susipažinti tiek su sąžiningos prekybos principais, tiek su pačiais produktais, kuriuos įsigydami jie tiesiogiai prisideda prie besivystančio pasaulio gyventojų gerovės.  

Daugiau informacijos apie Pasaulinę sąžiningos prekybos dieną galima rasti Pasaulio sąžiningos prekybos organizacijos tinklalapyje www.wfto.org. 


Populiarūs straipsniai