Klausos negalią turintis Kęstutis apie galimybes įsidarbinti: svarbiausia – bandyti

2022 m. Lapkritis 03 d.
Negalia – ne kliūtis įsidarbinti, įsitikinęs klausos negalią turintis Kęstutis Gumbrys.

Jis – vienas iš dar nedaugelio Lietuvoje dirbančių neįgaliųjų. Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos duomenimis, šiandien šalyje dirba tik kas trečias darbingo amžiaus negalią turintis žmogus.  

Gyvenimiški pavyzdžiai padeda suprasti, kad negalia – ne priežastis bijoti save realizuoti, pastebi prekybos tinkle „Rimi“ dirbantis K. Gumbrys.  

Šiuo metu „Rimi“ dirba per 150 įvairias negalias turinčių žmonių. Siekdama užtikrinti tinkamą darbo aplinką ir įrankius, bendrovė nuolat tobulina vidinius procesus. Vienoje Vilniaus parduotuvių įrengė kasą, pritaikytą darbuotojui su judėjimo negalia. Kitam negalią turinčiam darbuotojui sukūrė specializuotą poziciją su žmogaus stipriąsias savybes ir gebėjimus atitinkančiomis atsakomybėmis.

„Visuomenės požiūris į neįgaliųjų galimybes įsidarbinti kinta. Šiandien žmonės yra supratingesni, empatiškesni, palaikantys. Galbūt ir verslai pradeda suprasti, kad į savo gretas priėmę negalią turinčių žmonių, laimi visi: vertingos patirties įgyja tiek darbdaviai, tiek visi darbuotojai“, – svarsto K. Gumbrys.

Kęstutis: svarbiausia – bandyti 

Prie „Rimi“ kolektyvo K. Gumbrys prisijungė gana netikėtai: su personalo skyriumi kurį laiką bendradarbiavo kaip įdarbinimo partneris, padėjęs kitiems kurtiesiems bei negalią turintiems žmonės rasti jiems tinkamas darbo vietas. Projektui, kuriame darbavosi, pasibaigus, sulaukė kvietimo tapti „Rimi“ darbuotoju. „Gruodžio mėnesį bus 15 metų, kai esu „Rimi“ komandos dalis. Atrodo, išties nemažai“, – šypsosi Kęstutis.

K. Gumbrys prisimena, kaip prieš kurtiesiems pradedant dirbti prekybos centrų kasose, dažnas kėlė klausimą, kaip jie susikalbės. Tačiau šiandien nuo šurmulio ir kalbų pavargusiems pirkėjams klausos negalia kartais netgi tampa privalumu.

„Kiek gi kasoje iš tiesų reikia kalbėtis? Klientų, kurie vengia negalią turinčių darbuotojų, yra vienetai. Didžioji dauguma pirkėjų palaiko juos žvilgsniu, draugišku gestu. Kiti specialiai renkasi kasas, kuriose dirba kurtieji, nors šalia yra laisvų kasų arba eilės jose mažesnės“, – darbo „Rimi“ kasdienybe dalijasi jis.

Šiandien Kęstutis jaučiasi pilnavertis, dirba mėgstamą darbą ir yra apsuptas žmonių, neskirstančių kitų pagal klaidingus stereotipus.

„Mano emocinė stiprybė, matyt, glūdi tolerantiškume, nuoširdume, savęs priėmime. Visiems to paties palinkėčiau – svarbiausia yra bandyti. Galbūt ne viskas bus taip, kaip norėtųsi, bet tai vis tiek bus žmogų auginanti patirtis“, – pataria K. Gumbrys.   

Atsakomybė už naujoko sėkmę tenka visai komandai

Evelina Dirmaitė, „Rimi“ strateginio personalo valdymo partnerė, sako, kad dalis vadovų ir komandų vengia priimti žmones su negalia manydami, kad tokių darbuotojų integracija bus sudėtingesnė: jie sunkiau prisitaikys, ilgiau mokysis. Tad kai kurie eina jau pramintu keliu – samdo sveikatos sutrikimų neturinčius darbuotojus. Baimių savo ruožtu turi ir žmonės su negalia. Jie svarsto, ar įmonė tam pasiruošusi, kaip juos priims komanda. Kartais ir informacija apie neįgaliųjų galimybes darbo rinkoje yra pernelyg skurdi.

E. Dirmaitė pasakoja, kad naujam žmogui pradėjus dirbti „Rimi“, svarbiausias vaidmuo tenka jo vadovui. Daug dėmesio sklandžiai pradžiai skiria ir bendrovės paskirtas naujo darbuotojo bičiulis. Atsakomybę už naujo komandos nario sėkmę taip pat prisiima visi prekybos tinklo darbuotojai. 

Bendrovė papildomai dirba ir su įvairiomis organizacijomis. Esant poreikiui, jos padeda tiek „Rimi“, kaip darbdaviui, tiek vadovui, tiek ir pačiam žmogui su negalia. E. Dirmaitė prisimena, kad būta atvejų, kai pirmosiomis dienomis su naujais darbuotojais konsultantai praleisdavo išties nemažai laiko. Tai padėjo jiems kur kas lengviau adaptuotis kitoje aplinkoje, tarp naujų žmonių.

„Viena iš mūsų vertybių – įsipareigojimas. Tai reiškia, kad visi esame vienos komandos dalimi. Kolegos pasitiki ir padeda vieni kitiems. Vadovai apie vertybes nuolat kalbasi su darbuotojais. Turime ir papildomų įrankių, užtikrinančių vertybių gyvavimą organizacijoje“, – sako E. Dirmaitė.  

Įvairovė praturtina

Prekybos tinklo strateginio personalo valdymo partnerė įsitikinusi – visi žmonės yra unikalūs, o įvairovė mus tik praturtina. Tad ir negalia nėra kliūtis įsidarbinti „Rimi“.  

Žmonėms su negalia prekybos tinklas netaiko jokių specialių atrankos kriterijų. Visiems kandidatams jie yra vienodi ir priklauso nuo norimos užimti pozicijos. Svarbiausia, pasak E. Dirmaitės, kad žmogus galėtų ir norėtų dirbti, turėtų motyvacijos. 

„Norime, kad komandą sudarytų atviri, pozityvūs ir motyvuoti žmonės, todėl žmogaus nusiteikimas, manau, yra vienas svarbiausių kriterijų, kai ieškome naujų kolegų. Jeigu sveikatos būklė leidžia žmogui dirbti, jis pas mus yra laukiamas. Labiau įtraukianti darbo aplinka, įvairi ir atvira visuomenė nėra tik „Rimi“ strategijoje įrašytos skambios frazės. Mes tuo tikime, norime būti atsakingas verslas ir prisidėti prie geresnio rytojaus kūrimo“, – sako E. Dirmaitė.

Ji džiaugiasi, kad darbo rinka Lietuvoje po truputį keičiasi į teigiamą pusę. Vis daugiau darbdavių pradeda suprasti žmonių su negalia integracijos į darbo rinką naudą ir svarbą. Kita vertus, iki tikrai atviros ir įtraukios visuomenės vardo visiems kartu dar teks nueiti ilgą kelią.


Populiarūs straipsniai