Kas dvidešimta nupirkta baterija sugrįžta perdirbimui, likusios yra gamtoje. „Rimi“ ragina rinkti panaudotas baterijas!

2009 m. Lapkritis 23 d.
Bendrovės „Rimi Lietuva“ organizuojama ilgametė panaudotų galvaninių elementų rinkimo patirtis parodė, kad dauguma gyventojų dar nėra įpratę rinkti ir į specialius konteinerius atnešti panaudotas baterijas. Lietuvos gamintojų ir importuotojų asociacijos duomenimis, Lietuvoje surenkama tik apie 5 proc. visų parduotų baterijų.
 
Pasak „Rimi Lietuva“ generalinio direktoriaus Tony Holmberg, šie duomenys rodo, kad didžioji dauguma parduotuvėse parduodamų baterijų nesugrįžta į jas saugiam utilizavimui, o yra išmetamos kartu su buitinėmis atliekomis. „Suprantame, kad baterijų rūšiavimo įpročiams susiformuoti reikalingas laikas, todėl nusprendėme inicijuoti akciją, kuria norime paskatinti pirkėjus energiją naudoti atsakingai. Nuo lapkričio 23 dienos „Rimi“ pirkėjams, atnešusiems panaudotas baterijas, siūlysime su 40 proc. nuolaida įsigyti naujų daugkartinio naudojimo elementų ir jų pakrovėjų, kuriuos vartojant tausojama aplinka. Daugkartinės pakraunamos baterijos paprastai atsiperka po aštuntojo naudojimo, o dėl akcijos nuolaidos jos pirkėjams atsipirks jau po 5 karto“, – sako T. Holmberg. 
 
Per metus „Rimi“ parduotuvėse parduodama 11 tonų įvairaus dydžio galvaninių elementų, o panaudotų grąžinama tik maža dalis. Daugkartinės baterijos sudaro tik 8 proc. visų parduotų baterijų. „Panaudoti galvaniniai elementai yra nedideli, galbūt dėl to žmonėms jie neatrodo tokie pavojingi. Tačiau juose esantys sunkieji metalai daro didelę žalą aplinkai. Norėdami pirkėjus paraginti aktyviau rinkti baterijas, „Rimi“ parduotuvėse atnaujinome konteinerius ir norime paskatinti visus pirkėjus rūšiuoti senas baterijas ir elektronines atliekas, suteikiant galimybę dar kartą panaudoti juose esančias medžiagas. Lankytojai, turintys didesnės apimties senos elektros technikos, taip pat kviečiami prisijungti prie iniciatyvos – prekybos centrai pasiruošę priimti įvairią techniką ir pasirūpinti tinkamu jos perdirbimu“, – sako             T. Holmberg.
 
Panaudotas baterijas ir elektronikos prietaisus iš „Rimi“ parduotuvių surinks Gamintojų ir importuotojų asociacija.  Surinktos baterijų atliekos bus eksportuojamos į ES šalis galutiniam saugiam aplinkai jų perdirbimui. Pasak asociacijos direktoriaus Audriaus Puškoriaus, Lietuvoje dar nėra susiformavę panaudotų baterijų rinkimo tradicijos. „Gyventojai į parduotuves ir kitus baterijų surinkimo taškus atneša vos 5 proc. panaudotų baterijų. Tuo tarpu kaimyninėje Lenkijoje vartotojai yra keturis kartus aktyvesni – surenkama apie 24 proc. visų parduotų baterijų, o Vakarų valstybėse vartotojai sugražina didžiąją dalį panaudotų baterijų“, – teigia A. Puškorius.
 
Iš neaktyvių netinkamai išmestų baterijų į aplinką patenka sunkieji metalai, metalai, rūgštys, toksinės medžiagos. Jos teršia dirvožemį, paviršinius ir gruntinius vandens. Didžiausią neigiamą poveikį aplinkai turi baterijose esantys sunkieji metalai – švinas, gyvsidabris ir kadmis. Patekę į aplinką, jie kaupiasi gyvuosiuose organizmuose ir sukelia įvairių susirgimų. Dalis baterijose esančių metalų – manganas, cinkas, geležis, švinas yra tinkami perdirbimui ir pakartotiniam naudojimui, todėl svarbu, kad baterijos būtų tinkamai utilizuojamos, o dalis medžiagų panaudojamos dar kartą.
 
„Rimi Lietuva” siekia skirti ypatingą dėmesį aplinkos apsaugai. Bendrovė prisideda prie įvairių aplinkosaugos projektų organizavimo, remia gamtos tvarkymo akcijas. Parduotuvėse taip pat yra siūlomi daugkartinio naudojimo pirkinių maišeliai, pagaminti iš ekologiškos medžiagos.
 
 

Populiarūs straipsniai