Apklausa parodė – didžioji dalis savo pirmąjį darbą pradeda prekybos srityje

2023 m. Birželis 14 d.
Vasara vainikuoja daug svarbių pokyčių jaunuolių gyvenime – paskutinis skambutis, brandos egzaminai, diplomų gynimai ar jų įteikimo šventė. 

Tad puikus metas galvoti ir apie savo karjeros pradžią. Prekybos tinklas „Rimi Lietuva“ pradeda naują kampaniją ir linksmai kviečia: „Nulipk tėvams nuo sprando“. Jos tikslas – pakviesti jaunimą tapti savarankiškais, nepriklausomais nuo tėvų ir pirmuoju darbdaviu pasirinkti prestižiniu „Top darbdavio” sertifikatu įvertintą „Rimi Lietuva“.  

Apklausus beveik 1 000 „Rimi“ pirkėjų paaiškėjo, kad būtent prekyba – viena populiariausių sričių, kurioje žmonės pradėjo savo profesinį kelią. O daugiausia savo pirmuoju pirkiniu už pirmuosius uždirbtus pinigus įvardijo drabužius ar avalynę.  

Pradėjo anksti ir norėjo būti nepriklausomais  

Net 43 proc. apklaustųjų tikino, kad susirasti pirmąjį darbą paskatino noras būti nepriklausomu nuo tėvų, 23 proc. – darbo užmokestis, 14 proc. – profesinė realizacija, 11 proc. – užimtumo poreikis, o 9 proc. įvardijo kitas priežastis. Itin anksti savo darbinę patirtį pradėjo kaupti net 43 proc. apklaustųjų – nė nesulaukę pilnametystės, 35 proc. – 18–20 metų, 15 proc. – 21–23 metų, 3 proc. – 24–26, o 3 proc. – vyresni nei 27 metai.  

„Jaunam žmogui, ypatingai neturint darbo patirties, labai svarbu tinkamai pasirinkti pirmąjį darbdavį, kadangi tuomet pradeda formuotis jo darbo etika, vertybės, požiūris į darbą, karjerą ir panašiai. Pirmasis darbas daug greičiau ir tikslingiau gali atverti karjeros galimybes“, – sako „Rimi Lietuva“ personalo vadovė Vaida Kaikarienė. 

Iškalbinga statistika  

Pašnekovė tikina, kad darbą pradėjus didelėje organizacijoje, profesinė kelionė gali būti lengvesnė ir įvairesnė:

„Turime net 200 skirtingų pozicijų. Tad, pavyzdžiui, pradėjus darbą „Rimi” nuo parduotuvių, karjera gali pasisukti įvairiomis kryptimis. Yra galimybė judėti parduotuvės struktūroje į administraciją, į skirtingas sritis, į naują parduotuvę ar į biurą. Turime daug tokių pavyzdžių ir labai tai skatiname.”  

Be to, 3 300 darbuotojų turinti bendrovė gali pasidžiaugti, kad net 168 darbuotojų karjeros pradžia prasidėjo būtent jų įmonėje: „2021 metais 338 darbuotojai sugrįžo į „Rimi” tinklą, 285 pakeitė pozicijas įmonės viduje, o kasmet net 27 tūkst. valandų praleidžia mokymuose.”   

Neturėtų stabdyti  

Anot žmogiškųjų išteklių valdymo ekspertės, visų pirma labai svarbus jaunuolio noras dirbti. Tai esminė sąlyga ir rodiklis. 

„Jei žmogus nori pradėti savo karjerą, tai pirmas žingsnis yra pasakyti sau ko ieškai: ar profesinės karjeros, ar darbo vasarai, ar papildomo uždarbio“, – tikina V. Kaikarienė ir priduria, jog svarbu nebijoti naujų dalykų ir mokytis, o kartais net klysti.  

Reikia pripažinti, kad jauniems žmonėms didelę įtaką daro jų tėvai, tad pradedant karjerą itin svarbus jų palaikymas. V. Kaikarienės teigimu, tėvams vaikai, kad ir kiek būtų jiems metų, visada bus vaikais, tačiau svarbu juos paleisti ir nestabdyti, jei jie jau nori žengti savarankiškus karjeros žingsnius, na, o neretai reikia ir paraginti, tam, kad jaunuolis taptų savarankiškesnis, įgautų daugiau ir kitokios patirties, mokytųsi naujų dalykų, o gal net socializuotųsi pradėjęs dirbti komandoje.  

 „Tėvams svarbu suprasti, kad jaunimui dirbti yra naudinga: jie pradeda suprasti pinigų vertę, tikslingiau žiūrėti į savo finansus, o reali darbinė patirtis gali padėti lengviau apsispręsti, ką žmogus nori veikti ateityje, ką studijuoti. Taip pat itin vertinga pasidalinti savo pradžios istorijomis ir parodyti, kokios galimybės ar naudos atsiveria pradėjus dirbti. Juk sėkmės istorijos visada įkvepia“, – šypsosi „Rimi Lietuva“ atstovė. 

Greitai ir paprastai į laisvas darbo vietas kandidatuok ČIA

Daugiau apie karjerą „Rimi“: https://www.rimi.lt/karjera


Populiarūs straipsniai