Minkšta ir gardi aviena

 

Patyrę virėjai avieną vertina dėl jos aukštos kokybės ir išskirtinio skonio. Aviena neturi būti visiškai iškepta. Skaniausia ji laikoma vidutiniškai iškepta – iki rausvo atspalvio. Sodriausio skonio yra avienos riebalai. Visi malonūs žolelių ir prieskonių aromatai išlieka, jei gaminant patiekalą išsaugomi ir riebalai. 

Vis dėlto avienos suvalgoma mažai. Per metus žmogus jos suvartoja tik apie vieną kilogramą. Renkantis avieną įtakos turi tiek gyvūno amžius, tiek rūšis.

Avių, auginamų vilnai, mėsa nėra tokia skani. Vis dar gyvuojantis mitas, kad avienos skonis primena kailinių, greičiausiai atsirado dėl to, kad anksčiau buvo skerdžiami vyresni gyvūnai.

 Rekomenduojama rinktis mėsą su kaulais – taip gaminant ji liks sultingesnė.

Kaip pasirinkti avieną?

1. Avies galinės kojos kulšis

Delikatesas. Ilgiau gaminant, mėsa beveik pati atsiskiria nuo kaulo. Puikiam skoniui atskleisti virtą mėsą rekomenduojama pakepti ant grotelių. Ėriuko galinės kojos kulšis – visų labai mėgstama.

2. Avienos kepsnys

Tradicinis šventinis valgis. Rudenį galima įsigyti ėrienos, nes į parduotuves tiekiama rudeninių ėriukų mėsa – ji yra su atitinkamu riebalų kiekiu ir pikantiško skonio, kuris atsiranda po vasaros ganymosi sezono.

3. Avienos kumpis

Puikiai tinka kepti orkaitėje. Riebalai pagerina mėsos skonį.

Avienos nugarinė

Švelni mėsa, kurios kepimas ilgai neužtrunka. Reikia būti atsargiems, nes galima per daug apskrudinti. Norėdami išgauti stipresnį skonį, rinkitės nugarinę su riebalais.

 

Avienos antrekotas

Rinktinė avienos skerdenos dalis. Dėl didelio riebalų kiekio ši dalis švelni, skani ir ypač tinka kepti ant grotelių.

Avienos mentė

Puikiai tinka virti arba avienos troškiniui gaminti. Troškinys bus pikantiškesnis, jei gaminsite su kaulais. Nepatariama pjaustyti ypač mažais gabaliukais, nes mėsa taps sausa.

Avienos šonkauliukai

Iš vidinės avienos dalies, ypač minkšti ir gardūs. Avienos šonkauliukai dar vadinami avienos karbonadu, šią mėsa puikiai tinka kepti ant grotelių. Visą avienos šonkauliukų gabalą galima iškepti orkaitėje ir padalyti prieš patiekiant.

Avies dalys išpjaustant:

1. Kaklo dalis

6–8. Šonkauliukai (angl. butterfly)

11. Viršutinė kumpio dalis

16. Priekinė kulšis

2. Nugarinė

8. Nugarinės filė

12. Užpakalinė koja

17. Priekinė koja

3. Antrekotas

3–8. Juosmens dalis

13. Šonkauliai

 

4–5. Mentė

9. Uodeginė dalis

14. Mentė

 

3–4, 6. Nugarinės karbonadas

10. Vidinė kumpio dalis

15. Krūtininė dalis

 

 

Kokia turi būti paruoštos mėsos vidaus temperatūra?

Antrekotas, mentė, uodeginė dalis, nugarinės filė, nugarinės karbonadas, viršutinė kumpio dalis
58–70 °C
Malta mėsa
70 °C