Supermaistas superžmonėms

„Rinkis sveikiau“ straipsniai • 2018 m. Balandis 11 d.
Kas tas supermaistas?

Tikrai ne kartą esate girdėję apie mėlynių, lapinių kopūstų ar lašišos maudą mūsų mitybos racionui. Nors supermaistas ir nėra oficialus mokslinis terminas, šis žodis dažnai naudojamas norit apibrėžti maisto produktus, kuriuose gausu vitaminų, mineralų ar antioksidantų, apsaugančių organizmo ląsteles pažeidimų ir padedančių išvengti ligų. Užvalgę šių produktų skraidyti gebančiais žmonėmis turbūt netapsite, tačiau paragauti verta – paįvairinę kasdienė mitybą turėtumėte pasijusti energingesni, tad ir geresnės nuotaikos.

Aliejinė kopūstpalmė

Skamba grėsmingai? Galbūt geriau žinomas tarptautinis aliejinės kopūstpalmės vaisių pavadinimas – açaí uogos. Tai mažos Pietų Amerikos tropikuose augančios tamsios uogos, dažnai naudojamos svorio metimo ir senėjimą mažinančiose priemonėse. Uogose labai daug antocianinų – antioksidantų, padedančių kovoti su vėžiu ir širdies ligomis. Šviežių uogų gauti sudėtinga, paprastai jos parduodamos šaldytos ar sutrintos į miltelius. Dar galima gauti sulčių, tačiau paprastai jas gaminant pridedama cukraus.

Dygliuotasis ožerškis

Dar vienas ne pats švelniausias augalo pavadinimas. Dygliuotojo ožerškio uogos – kitaip goji uogos – tampa vis labiau įprasta preke prekybos centre. Šias Tibete ir Kinijoje augančias uogas kinų žolininkai jau šimtmečiais naudoja gydyti regos, kraujo apytakos sutrikimus bei stiprinti imuninę sistemą. Mokslininkai laboratorijose tiria visas gydomąsias uogų savybes, bet jau dabar aišku, kad aštrokose uogose pilna vitamino C, natūralių antioksidantų ir jų junginių.

Kakava

Kaip ir šokolade, kakavos milteliuose yra flavonoidų, padedančių sumažinti kraujo spaudimą ir gerinančių jo patekimą į smegenis. Kakavoje labai mažai kalorijų bei riebalų, tad norėdami mėgautis šokolado skoniu, desertuose ir kituose patiekaluose tikrą šokoladą galite drąsiai keisti kakava. Pirkdami kakavą atidžiai perskaitykite etiketę. Pasitaiko alkalizuotos kakavos. Tai reiškia, kad gaminant miltelius jie buvo stipriai apdoroti. Šokolado skonis toks pats, tačiau kakavoje bus praktiškai nelikę naudingų antioksidantų.

Jūros dumbliai

Jūržolių sudėtyje gausu omega 3 riebalų rūgščių, padedančių apsisaugoti nuo širdies smūgio ar insulto. Dumbliuose yra ir kaulams reikalingo kalcio bei magnio, taip pat geležies, kalcio, jodo ir cinko. Dumblius į racioną įtraukti lengviau, nei gali atrodyti, ir tam nereikia baigti jokių sušių gaminimo kursų. Tiesiog ant jūros dumblių lapo uždėkite virtų rudųjų ryžių, supjaustytų daržovių ir suvyniokite – bus skanus ir labai naudingas užkandis.

Meksikinis šalavijas

Šio augalo sėklas, dar vadinamas chia sėklomis, turėtų rinktis tie, kas nemėgsta žuvies. Sėklose gausu omega 3 riebalų rūgščių, kalcio ir ląstelienos. Šias gardžias, traškias, riešutus primenančias sėklas laikykite skaidriame indelyje akių lygyje – taip nepamiršite kasdien įsidėti jų į avižinius dribsnius, sveikuolių kokteilius ar salotas.

Kefyras

Puikus įrodymas to, kad supermaisto nebūtina ieškoti jūros dugne ar egzotiniuose kraštuose. Šį mūsų kraštams tradicinį rūgštoką gėrimą lengvai rasite kiekvienoje parduotuvėje. Kefyras tampa vis populiaresnis dėl probiotikų, stiprinančių imuninę sistemą ir gerinančių virškinimą.

Kanapių sėklos

Tai dar vienas renesansą išgyvenantis tradicinis lietuviškas produktas. Kanapių sėklose subalansuotas omega 6 ir omega 3 riebalų rūgščių santykis, daug baltymų, magnio ir kalio. Čia taip pat yra praktiškai visos aminorūgštys, taip reikalingos augančiam organizmui. Švelniomis sėklomis pagardinkite sriubas, salotas, troškinius ar padažus. Arba tiesiog užberkite jų ant paprasčiausių virtų bulvių – bus labai skanu.


Populiarūs straipsniai