Net 30 kg per metus atsikratyti vilnietei padėjo sveikesnė mityba ir fizinė veikla

„Rinkis sveikiau“ straipsniai • 2021 m. Vasaris 10 d.
Nuolatinis nuovargis, energijos trūkumas, nugaros ir sąnarių skausmai – tokie nemalonūs pojūčiai gali mažinti antsvorio turinčių žmonių gyvenimo kokybę. Viena prekybos tinklo „Rimi“ konkurso „Rinkis sveikiau“ nugalėtojų, vilnietė Ana Samajauskienė pasakoja, kad dar visai neseniai taip jautėsi ir pati – suprastėjusią sveikatą lėmė ilgainiui atsiradęs antsvoris, nedžiugino ir tyrimų rezultatai. Šiandien jos gyvenimas atrodo kitaip – rutinoje svarbią vietą užima fizinė veikla, o į racioną įtraukus sveikus produktus, pavyko pasiekti norimą svorį ir susigrąžinti jaunatvišką energiją. Tiesa, Ana pabrėžia – tokių pokyčių būtina imtis tausojant organizmą. 

Sunerimti vertė sveikatos problemos

Sausio pradžioje „Rimi“ pakvietė dalintis savo sveikos gyvensenos istorijomis, įkvėpti kitus ir dalyvauti konkurse „Rinkis sveikiau“, kurio nugalėtojais tapo net 12 savo įpročius pakeitusių žmonių. Viena jų – 27-erių slaugytoja Ana Samajauskienė, kuriai sveikatai palankios mitybos ir fizinio aktyvumo pagalba pavyko išspręsti varginusias sveikatos problemas bei atsikratyti jai rūpesčiu tapusio antsvorio – per metus moteris numetė net 30 kilogramų.

„Supratau, kad gyvenu visiškai sveikatai nepalankų gyvenimo būdą, stresą malšinu šokoladu. Galiausiai nusprendžiau suimti save į rankas ir pakeisti tiek mitybą, tiek fizinį aktyvumą. Tai man padėjo atsikratyti net 30 kg. Dabar mano namuose sunku rasti nesveikų produktų. Visiškai kitas jausmas gyventi sveikiau ir išsiugdžius teisingus įpročius. Dabar jaučiuosi kur kas ramesnė, galiu mokyti ir savo pacientus gyventi sveikiau, nes įrodžiau savo pavydžiu, kad tai nėra sunku“, – šypsosi Ana.

Vilnietė tikina, kad nors kiekvieną žmogų imtis tokių pokyčių motyvuoja skirtingi dalykai, jai pagrindine priežastimi tapo suprastėjusi sveikata. Be to, sunerimti vertė ir nieko gero nerodantys kraujo tyrimų rezultatai, sparčiai augantis svoris, dėl kurio ėmė skaudėti nugarą ir sąnarius. „Esu linkusi į nutukimą, o maistas, kurį valgydavau, nebuvo subalansuotas – nekreipdavau dėmesio į suvalgomų miltinių patiekalų skaičių. Nepadėjo ir tai, kad darbe dažnai pristigdavo laiko normaliai pavalgyti, neribodavau maisto kiekio ir neatsižvelgdavau į jo kokybę. Tai tapo mano pagrindiniu stimulu pasikeisti. Tiesa, esu ir principinga – nenorėjau mesti svorio tik todėl, kad meta kiti. Man to reikėjo pačiai sau, kad jausčiausi geriau“, – atvirauja moteris.

Rado alternatyvas ir saldumynams, ir kebabams

Netrukus A. Samajauskienės šaldytuve įprastą maistą pakeitė įvairūs sveiki produktai – ji ėmė daugiau dėmesio skirsti maisto gamybai, pradėjo namuose ruoštus pietus neštis į darbą. Pradėjusi maitintis sveikiau, Ana pasakoja pradžioje iš raciono išbraukusi visą cukrų, bet vėliau atrado būdų, kaip pamėgtus saldėsius pakeisti sveikesnėmis alternatyvomis.

„Pirmiausia atradau baltyminius batonėlius, cukraus pakaitalus, skonio lašiukus. Atradau ir datules, o vėliau man užtekdavo ir vaisių saldumo, pavyzdžiui, banano, kriaušės, braškių. Iš esmės saldumynus darausi pati, perku nebent juodą, becukrį šokoladą. Labai mėgstu desertus, tad dažnai gaminu nekeptus varškės pyragus su becukriais sausainiais“, – sako Ana.

Rasti pakaitalus moteriai pavyko ne tik saldumynams, bet ir kitiems mėgstamiems nesveikiems patiekalams: „Neseniai gavau dovanų grilių, tad pamėgau gaminti be riebalų – visokius sveikus kepsniukus, sveikus kebabus su pilno grūdo tortilija. Man asmeniškai sveikas maistas net skanesnis už tą, kurį valgiau anksčiau. Pavyzdžiui, kur kas sveikesnį ir ne mažiau skanų kebabo jo padažą galima pasidaryti namuose, jam tereikia graikiško jogurto, česnako, druskos ir pipirų. Arba avokadą galima sutrinti. Patikėkite, tai ir labai skanu, ir sveika.“

Įkvėpimo naujiems patiekalams vilnietė ieško internete, socialinių tinklų grupėse, kur kiti žmonės dalijasi sveikų ir subalansuotų patiekalų idėjomis: „Taip pat labai mėgstu pasinaudoti „Rimi“ receptų idėjomis, ieškau patiekalų ir receptų knygose, tik čia neretai keičiu ingredientus sveikesniais, pavyzdžiui, grietinę į graikišką jogurtą. Kadangi jau pasiekiau norimą svorį, leidžiu sau pasilepinti truputį daugiau, bet žiūriu, kad viskas būtų su saiku – jei pavalgau ne taip sveikai, vėliau vėl gaminu sveikiau. Mityboje, kaip ir gyvenime, reikia balanso.“

Kreipėsi profesionalios pagalbos

Ana pasakoja, kad iš pradžių savo mitybą tvarkyti ėmėsi pati ir po kelių mėnesių numetė apie 10 kilogramų, tačiau supratusi, kad neturėdama daug žinių gali pakenkti savo sveikatai, kreipėsi į sporto trenerę. Ji ne tik padėjo išmokti teisingai daryti fizinius pratimus, bet ir patarė dėl mitybos. „Turint antsvorio ir nenorint savęs žaloti, tikrai verta išbandyti trenerio pagalbą, jeigu tik galimybės leidžia. Būna, kad kai kurie stengiasi iš savęs išspausti maksimumą, bet tuomet atsiranda didelė tikimybė, kad gali plyšti raumuo ar sausgyslė. Su trenerio pagalba lengviau, nes jis įvertina kiekvieno žmogaus galimybes“, – pataria ji.

Moteris pasakoja, kad iki pokyčių pradžios ji su sportu neturėjo nieko bendro, nebent vasarą retkarčiais žaisdavo tinklinį: „Nors sportuoti visada turėjau dėl nugaros, to nedarydavau. Pradėjau aktyviau tuo užsiimti tik kiek daugiau nei prieš metus. Dabar mano požiūris pasikeitė – sportuodama išsikraunu, išeinu pasikausčiusi nauja energija, jaučiu, kad tai darau dėl savęs, savo sveikatos, o ne kažko kito. Dažniausiai sporto salėje ar namuose sportuoju su svoriais, atlieku tempimo pratimus, mankštinuosi su savo kūno svoriu. Taip pat patinka žaisti tinklinį, pasivaikščioti, pašokti.“

Ana atskleidžia, kad negrįžti prie senų įpročių padeda ir kitos veiklos: kelionės, muzika, knygų skaitymas, pasivaikščiojimai, bendravimas su draugais. Visi papildomi užsiėmimai jai neleidžia neigiamų emocijų vėl malšinti saldumynais.

Stengiasi įkvėpti ir motyvuoti kitus

Numestų kilogramų moteris nelaiko vieninteliu savo pasiekimu ir sako, kad jaučiasi visapusiškai geriau. „Po metų kraujo tyrimai buvo idealūs, kas mane nustebino. Emociškai tapo taip pat lengviau, nes nuėjusi į drabužių parduotuvę galiu matuotis viską, kas man patinka. Be to, aplinkiniai pastebėjo pokyčius ir sulaukiu nemažai komplimentų. Džiaugiuosi ir geresne nuotaika, bendra savijauta, nebesu apsunkusi ar irzli“, – sako Ana.

Išmokusi daug naujų dalykų, vilnietė stengiasi savo patirtimi pasidalinti ir su kitais. Įgauta motyvacija leidžia įkvėpti aplinkinius, o maitintis sveikiau moteris paskatino ir savo tėvus: „Mano tėvai taip pat turi šiek tiek antsvorio, tad norisi įpratinti juos rinktis sveikesnes alternatyvas dėl sveikatos. Pavyko tėvus nustebinti, kad sveikas maistas irgi gali būti skanus. Mama, kuri taip pat dirba slaugytoja, dabar stengiasi sveikiau gaminti, nors kartais pritrūksta laiko ir jėgų. Manau, kad tokios iniciatyvos kaip „Rinkis sveikiau“ gali paskatinti kitus imtis teigiamų pokyčių. Juk neretai apsipirkdami nematome to pridėtinio cukraus, transriebalų ir nesigiliname, kokią žalą tai daro mūsų organizmui.“

Pasak Anos, vis dėlto svarbu savęs nespausti ir pokyčiams duoti laiko, retkarčiais pasilepinti mėgstamais patiekalais ar saldumynais. „Suvalgius picos – nieko neatsitiks. Viskas priklauso nuo to, kaip gyveni visus metus. Reikia savo mitybą prižiūrėti visada, o tos kelios dienos nukrypimų neturės įtakos nei svoriui, nei bendrai savijautai. Vienas iš mano patarimų – nepamiršti gerti vandens. Taip pat nepamiršti ir vitaminų – žuvų taukų, magnio, vitamino D, stengtis judėti, suvartoti pakankamai baltymų“, – pataria A. Samajauskienė.


Populiarūs straipsniai