Auginantiems kūdikius iki 1 metų

  • Nuolaidos galioja nuo 5 mėnesių iki vaikui sukaks 1 metai.
  • Norėdami gauti nuolaidą, Jūs turite įvesti savo vaiko vardą ir gimimo datą „Mano Rimi“ kortelių terminale (Mano paskyra→Informacija apie šeimą) arba savo paskyroje www.manorimi.lt (Redaguoti paskyrą→Mano šeima).
  • Nuolaidos taikomos tik su Jūsų „Mano Rimi“ kortele.
  • „Vikio“ ir akcinėms prekėms nuolaidos netaikomos, nuolaidos nesumuojamos
  • Daugiau informacijos klientų aptaravimo tel. 8 800 29000

 

Gera pradžia – pusė darbo. Tad kūdikystės periodas yra labai svarbus tolimesnei žmogaus raidai. Šiluma, kurią gauname savo gyvenimo pradžioje, mus augina dvasiškai. Be artimųjų šilumos svarbi yra ir visavertė mityba, kuri užaugina mūsų kūną. Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) kūdikius iki 6 mėn. rekomenduoja maitinti vien tik motinos pienu ir žindymą tęsti iki 2 metų. Tuo tarpu Dietoterapijos centro vadovė gydytoja dietologė L. Romeraitė-Kuklierienė teigia, kad kūdikius, sulaukusius 5-6 mėn. amžiaus, jau galima pradėti maitinti įprastu maistu, tad „Rimi“, besirūpindama kiekviena šeima, jūsų mažyliams siūlo platų maisto produktų asortimentą mažesnėmis kainomis, kad mažųjų pradžia būtų sėkminga.

Papildomą maitinimą rekomenduojama pradėti būtent nuo daržovių košių. Daržovių košes rekomenduojama pradėti gaminti iš vienos rūšies daržovių (pvz., bulvių). Kitą rūšį galima bandyti tik po savaitės, stebint ar nėra alerginių reakcijų ar maisto netoleravimo požymių. Daržovės, kurios rečiausiai sukelia alergines reakcijas yra moliūgai, brokoliai, agurkai, aguročiai, bulvės, cukinijos,  žiediniai kopūstai. Išvirusios daržovės sutrinamos, įpilama truputį mamos pieno ar pieno mišinio.

Dietologė rekomenduoja, kad nuo 0.5-1 m. galima pradėti duoti vaisių . Pradėti rekomenduojama nuo šaukšteliu trinto obuolio tyrės. Iš pradžių tyrės duodama pusę šaukštelio, kelis kartus per dieną, paskui palaipsniui kiekis didinamas. Trintą obuolį galima duoti kelis kartus per dieną, tačiau tik po pagrindinių maitinimų, t.y. tarp maitinimų. Iš pradžių nereikėtų duoti iš keleto vaisių, uogų, daržovių (ypač jei jos neauga Lietuvoje) susidedančių tyrelių arba tyrelių su įvairiais priedais (medumi, grietinėle, šokoladu), nes kūdikis gali kurio nors produkto netoleruoti. Tik tuomet, kai kūdikis pripranta prie naujo patiekalo – jį valgo ne trumpiau kaip 7-10 dienų ir nėra jokių netoleravimo požymių – pradedama po truputį duoti naujo patiekalo. Jei kūdikis negaluoja, jam nereikia duoti jokio naujo ar neįprasto patiekalo. 

Maždaug nuo 7 mėnesio pradedame duoti kruopų košes. Kruopas ir kitą tirštą maistą reikėtų duoti šaukšteliu, bet jokiu būdu nepilti į buteliuką. Ši košė balinama su motinos pienu ar adaptuotu mišiniu. Dažniausiai siūloma pradėti nuo ryžių košės, nes ji mažiausiai alergizuoja. Vėliau kas 1-2 savaites galima bandyti vis kitą kruopų rūšį. Kitos kruopos, rečiausiai sukeliančios alergiją, yra miežių (perlinės), sorų, avižų.  Košė duodama ne vieno maitinimo metu, o kelis kartus per dieną, po kelis arbatinius šaukštelius. Manų košė nėra tokia naudinga kaip kitos, todėl ją duodame vėliausiai. Iš pradžių košių duodama 2 kartus per dieną, vėliau 3 kartus (viena daržovių košė, kitos dvi kruopų skirtingos košės). Vyresniems kūdikiams reikia pastoviai keisti košių rūšis, kad neužkietėtų viduriai. Namuose gaminamų daržovių tyrių energinei vertei padidinti, riebaluose tirpstančių vitaminų pasisavinimui ir skoniui pagerinti reikėtų dėti riebalų (aliejaus, sviesto). Tinkamiausias aliejus kūdikiams yra saulėgrąžų, rapsų. Adaptuotų mišinių, sulčių, tyrelių, daržovių ir kruopų košes nereikia saldyti ar sūdyti, nes vėliau susidaręs įprotis saldžiai ir sūriai valgyti gali sąlygoti ateityje nutukimo, hipertenzinės ligos, dantų ėduonies išplitimo atsiradimą. Tyrimai parodė, kad geriant saldų skystį (pvz., arbatą su gliukoze) išdygsta jau dantų ėduonies pažeisti dantukai. 

Sulaukus 8 mėnesio galima bandyti pradėti duoti virtos mėsos tyrės. Geriausiai tinka virta veršiena, triušiena, nes kūdikio organizmas iš jų pasisavina daugiausiai geležies. Vėliau galima duoti įvairias virtos liesos mėsos tyres (kiaulienos, jautienos, kalakutienos). Mėsos ir žuvies sultiniai kūdikiams nerekomenduojami, kaip visai nemaistingas ir labai alergizuojantis patiekalas. 

Maždaug nuo 9-10 mėnesio kūdikiui galima duoti paragauti uogų. Tik daryti tai reikėtų ypač atsargiai. Pradžioje duoti vieną trintą uogą. Geriausiai pradėti nuo tų uogų, kurios rečiausiai sukelia alergines reakcijas: raudonieji ir geltonieji serbentai, mėlynės, spanguolės, bruknės. Kitą dieną galite bandyti duoti 2 trintas uogas. Geriausia uogas duoti pirmoje dienos pusėje, kad dienos bėgyje galima būtų stebėti, ar neatsirado alergijos požymių. Po savaitės, jei nepastebėsite jokių alergijos požymių, galite bandyti duoti kitos rūšies uogų.

Nuo 10-12 mėnesio galime bandyti į kūdikio valgiaraštį įtraukti kiaušinį. Bet alerginių reakcijų profilaktikai rekomenduojama pradėti nuo kiaušinio trynio. Nedidelį virto kiaušinio trynio kiekį galima įdėti į košes. Alergiškiems vaikams kiaušinio nerekomenduojama duoti iki 2 metų amžiaus.

Taip pat galima pradėti duoti žuvį. Patariama pradėti nuo virtos liesos žuvies: lydekos, menkės. Pradėti nuo 10g ir palaipsniui, nesant alerginių reakcijų, kiekį didinti iki 50g per dieną.

Prie kiekvieno naujo patiekalo pratinama palengva. Iš pradžių duodama 1 valgomasis šaukštas (15 ml) per dieną, vėliau kasdien didinama iki reikiamos normos. Paskutinį pirmųjų metų gyvenimo ketvirtį kūdikis valgo 5-4 kartus per dieną, jis jau pratinamas valgyti trintą suaugusiųjų maistą be prieskonių ir druskos. Kai kūdikio racionas praturtinamas vis naujais ir naujais maisto produktais, jo mityba gali tapti nesuderinta, ypač kai jis maitinamas tik jo mėgiamais patiekalais. Vienų energetinių  medžiagų gali trukti, o kitų gali būti per daug. Geras fizinis augimas (svorio didėjimas), protinė branda ir sveikata įrodo, kad kūdikiui užtenka maisto ir jis maitinamas racionaliai.

Ši informacija yra rekomendacinio pobūdžio, dėl kūdikio mitybos būtina konsultuotis su savo šeimos gydytoju.

Gydytoja dietologė Laura Romeraitė-Kuklierienė